banner339
banner274

İran'dan Türkiye'ye küstah tehdit

Türkiye ve İran arasında karşılıklı söylemler sertleşiyor. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, "Suriye ve Irak’ta davetsiz bulunanlar ya kendileri çıkarlar ya da çıkartılırlar" dedi.

İran'dan Türkiye'ye küstah tehdit
banner401
banner427

İran'da düzenlenen 6. Filistin İntifadası'na Destek Konferansı'na katılmak için Tahran'da bulunan Suriye Meclis Başkanı Hediye Abbas'la ortak basın toplantısında konuşan Velayeti, Ankara'yı sert sözlerle hedef aldı. Velayeti, Türkiye'nin Suriye konusunda planladığı hedeflerine ulaşmadığından bu tip açıklamalara başvurduğunu ileri sürdü. Velayeti, "Türk makamları Şam'a gidip Emevi Camisi'nde namaz kılmak istiyordu ancak beklentileri gerçekleşmedi ve asla da gerçekleşmeyecek. Kazanan Suriye halkı ve devleti olacak " diye konuştu.

YA KENDİLERİ ÇIKAR YA ÇIKARILIRLAR

İran'ın, Irak ve Suriye yönetimlerinin resmi daveti üzerine bu iki ülkede bulunduğunu söyleyen Velayeti, "İzinsiz ve davetsiz bu iki ülkeye girenler buralardan çıkmalılar. Ya kendileri çıkar ya da Irak ve Suriye halkı onları çıkarır" dedi.

NELER OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Bahreyn ziyareti sırasında "Birileri hem Suriye'nin hem Irak'ın bölünmesini istiyor. Irak'ın bölünmesi çalışmasını yapanlar var. Oradaki mezhebi, etnik mücadele, çünkü orada da bir Pers milliyetçiliği olayı var" açıklaması yapmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Münih'te yaptığı açıklamada İran'ı "mezhepçilik yapmakla" suçlamıştı.

TÜRK BÜYÜKELÇİ ÇAĞRILDI
İran devlet televizyonunun haberine göre, bu açıklamalardan dolayı Türk Büyükelçi Rıza Hakan Tekin, dün İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı'na giden Türk Büyükelçiye Tahran yönetiminin "sert" itirazının iletildiği belirtildi. Ayrıca İran Dışişleri Bakanı Sözcüsü Behram Kasımi de dün yaptığı açıklamada "Türkiye konusunda sabırlı davranıyoruz ancak sabrımızın da bir sınırı var. Türk makamlarından, İran hakkında yaptıkları konuşmalarına daha fazla dikkat edip, bu tip sözlerin tekrarlanmamasını temenni ederiz. Türk dostlarımız bu tip ifadelerini tekrarlarsa biz de susmayıp karşılık vereceğiz" dedi

.Önceki gün konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu da İran'la ilgili "Ülkesine mülteci olarak sığınan insanları dahi savaş alanına sürmekten çekinmeyen bir ülkenin bölgedeki gerginliğin sorumlusu olarak başkalarını itham etmesi kabul edilebilir değil" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2017, 11:59
banner218