banner158
banner218

İngiltere, Kaşıkçı cinayeti için hesap verilmesini istedi

Başbakan Theresa May, "Bu korkunç cinayet için hesap verme zorunluluğunu görmek istiyoruz. Devam eden soruşturmayı yakından takip ediyoruz ve uluslararası kabul görmüş yasal standartlar doğrultusunda ilerlemesini umuyoruz" diye konuştu.

İngiltere, Kaşıkçı cinayeti için hesap verilmesini istedi
banner216


İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi Gazeteci Cemal  Kaşıkçı cinayeti konusunda hesap verilmesi ve Suudi Arabistan'ın soruşturmayı  uluslararası standartlara göre yapması gerektiğini söyledi. 

May, İngiltere Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda yapılan  "Başbakana Sorular" oturumunda, Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bu konuyu, Kral Selman Bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin  Selman ile yaptığı görüşmelerde gündeme getirdiğini belirten May, "Bu korkunç  cinayet için hesap verme zorunluluğunu görmek istiyoruz. Sorumlulardan hesap  sorulması ve yasal sürecin takip edilmesi gerektiğini vurguladım." ifadesini  kullandı.

May, Suudi Arabistan'ın bu tür uluslararası ve ulusal yasa  ihlallerinin tekrar yaşanmaması için gerekli önlemi almasını beklediklerine  işaret ederek, "Devam eden soruşturmayı yakından takip ediyoruz ve uluslararası  kabul görmüş yasal standartlar doğrultusunda ilerlemesini umuyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Kaşıkçı cinayeti

Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi  Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmişti.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) Kaşıkçı cinayetinde, Veliaht  Prens Muhammed Bin Selman'ın rolüne ilişkin "yüksek inanca" sahip olduğu  vurgulanmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü  Agnes Callamard'ın yaptığı incelemeler sonrasında hazırlanan raporda da Suudi  Arabistan, Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Raporda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın da  aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir  kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.  
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 19:04