banner158
banner218

'Her şey bitti dediğimde balyoz seslerini duydum'

Van'ın Erciş ilçesinde 7 yıl önce  meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 10 kişilik ailesiyle enkaz altında  kalan ve 15 saat yaşam mücadelesi veren Kırgız Kasım Karakaş, aradan geçen yıllara rağmen yaşadığı o anları unutamıyor.

'Her şey bitti dediğimde balyoz seslerini duydum'
banner216

Salihiye Mahallesi'ndeki evlerinde 10 kişilik ailesiyle deprem  esnasında enkaz altında kalan Karakaş, 7,2 büyüklüğündeki sarsıntının ardından  yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

Büyük bir yıkımın yaşandığı deprem esnasında sarıldığı babasıyla beton  bloklarının altında 15 saat geçiren Karakaş, "Deprem esnasında ben babama  sarıldım, o an evimiz üstümüze çöktü. Ben bayılmıştım, uyandığımda babam  altımdaydı ve ölmüştü. Mutfak bölümünden sesler geliyordu ama kimse sesimizi  duymuyordu. 'Her şey bitti' dediğimde balyoz seslerini duydum." şeklinde konuştu.

Deprem esnasında salonda babasıyla oturduğunu belirten Karakaş,  şunları söyledi:

"Biz babamla salonda, ablalarım, kardeşlerim ve annem de mutfakta  oturuyordu. Depremde ev üzerimize çöktü. 15 saat sonra enkazdan çıktık ama 3  canımızı yitirdik. Annem, babam ve kız kardeşimi kaybettim. Erzurum'da yaklaşık 5  ay tedavi gördüm. Annem ve kız kardeşimin vefat ettiğini köye geldiğimde  öğrendim, babamın daha önceden vefat ettiğinden haberim vardı."

Karakaş, ilçeye depremin yaşandığı yıl taşındıklarını dile getirerek,  şöyle devam etti:

"İlçeye taşındığımız yıl deprem meydana geldi. Enkazda 10 kişi vardık,  7 kişi çıktık, 3 kişi vefat etti. Enkaz altındayken umudumuzu yitirmişken çok  şükür sağ çıktık. Şu an bazı rahatsızlıklarımdan kaynaklı tedavi görüyorum,  ağrılarım devam ediyor. Belediyede çalışıyorum, boş vakitlerimde kendi  ihtiyaçlarımı görebiliyorum. Bazen bahçede çalışıyorum."

Depremin ardından devletin her konuda kendilerine destekte bulunduğunu  belirten Karakaş, "Çok şükür sağlığım da yerine geliyor. Bahçede çalıştıkça  psikolojim  daha iyi oluyor." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 12:35