banner158

Günün önemli şirket haberleri

Ziraat Yatırım tarafından günlük olarak hazırlanan günün önemli şirket haberleri yayımlandı. Borsada işlem gören şirketlerden yer alan haberler arasında günün öne çıkan 7 şirket haberi var.

Günün önemli şirket haberleri
banner152


Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Şirket'in Yönetim Kurulu'nun 23 Ağustos 2019 tarihli toplantısında; Şirket'in portföyünde yer alan 16,878.507,00 -TL nominal değerdeki 1.687.850.700 adet Yünsa'ya ait hisse senetlerinin tamamının satılmasına; satış işlemleri ile ilgili olarak hisse alım ve satım anlaşması ("Anlaşma") ile Anlaşma'ya ek dokümanlar ile belgeleri ve devre ilişkin sair dokümanları Sabancı Holding. adına imzalamaya ve devir için gerekli her türlü işlemleri gerçekleştirmeye, CEO Cenk ALPER ile Çimento Grup Başkanı Tamer SAKA'nın diledikleri bedel ve şartlarla, birlikte olmak şartıyla yetkili kılınmalarına karar verilmiştir.

Kordsa (KORDS, Sınırlı Negatif): Üyesi olunan Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) arasında sürdürülen XXV. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri sonucu anlaşma sağlanamamıştır. Müzakereler halen devam etmektedir. 10 Eylül 2019 tarihine kadar anlaşma sağlanamadığı takdirde grev kararının uygulamaya konulacağı TEKSİF tarafından bildirilmiştir.

Yataş (YATAS, Nötr): Yataş Grup bünyesine dâhil edilen Divanev'in ilk mağazası Ümraniye İstanbul adresinde açılmış olup, faaliyetine  cuma günü itibariyle başlanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Uluslararası piyasada fiyat artışına bağlı olarak 27 Ağustos Salı gününden geçerli olmak üzere benzinin litresine 16 kuruş, motorinin litresine 11 kuruş zam yapılması bekleniyor. Kaynak: Habertürk

Yatırımlar: Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye'deki yatırım ortamı ve teknoloji yatırımlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısı sonrası açıklanan eylem planında yer alan özel yatırımların ve yatırımcıların korunmasına yönelik çerçeve mevzuat hazırlanması hedefini anımsatan Ermut, bu kapsamda bir süredir devam eden Özel Yatırımlara İlişkin Kamu Düzenlemeleri Hakkında Kanun Taslağı çalışmalarının YOİKK Eylem Planı'na girerek tüm kamu kurumlarını bağlayıcı bir hale geldiğini söyledi. Ermut, bu konuda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile çalıştıklarına işaret ederek, taslağın belli bir aşamaya geldiğini, ilgili kamu ve özel kesim paydaşlarının da görüşlerini alarak gelecek aylarda buna son halini vereceklerini dile getirdi. Kaynak: Dünya

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Yünsa (YUNSA): Şirket, üyesi bulunduğu Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) arasında sürdürülen XXV. Dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri sonucu anlaşma sağlanamadığını duyurmuştur. Müzakereler halen devam etmektedir. 10 Eylül 2019 tarihine kadar anlaşma sağlanamadığı takdirde grev kararının uygulamaya konulacağı TEKSİF tarafından bildirilmiştir.

Akın Tekstil (ATEKS): Türkiye Tekstil Örme ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) ile Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası arasında yürütülmekte olan ve şirketi ilgilendiren XXV. Dönem grup toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde TEKSİF sendikası tarafından 10 Eylül 2019 tarihinde uygulamak üzere grev kararı alınmıştır.Müzakereler halen devam etmekte olup anlaşma sağlanamaması halinde Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından tüm yasal haklar kullanılacağı kamuoyu ve paydaşlara duyurulmuştur.

Karsu Tekstil (KRTEK): Şirket, üyesi bulunduğu Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) arasında sürdürülen XXV. Dönem Grup Toplu İş Şözleşmesi müzakereleri sonucu anlaşma sağlanamamıştır. 10 Eylül 2019 tarihine kadar anlaşma sağlanamadığı takdirde TEKSİF sendikası tarafından grev kararının uygulamaya konulmasına karar verilmiştir.

Vakko Tekstil (VAKKO):  Şirket'in üyesi olduğu tekstil iş kolundaki işveren sendikası Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikasından (TTSİS) alınan 23.08.2019 tarihli yazıda,  TTSİS ile Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, TEKSİF tarafından, görüşme kapsamındaki TTSİS üyesi işverenliğe bağlı işyeri/işletmelerin tamamı için grev kararı alındığı ve alınan kararın anlaşma sağlanamaması halinde, üye işverenliğe bağlı işyerlerinde 10.09.2019 tarihinde uygulanacağı Şirkete bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla süreç halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2019, 09:24