banner339
banner274

DSÖ'den korkutan uyarı: 'Lambda varyantı' çıktı

Tüm dünyada aşılamayla birlikte salgın azalmaya başlarken bir yandan koronavirüsün yeni türü olarak çıkan varyantlar endişe yaratıyor. DSÖ son olarak Latin Amerika'da baş göstermeye başlayan Lambda varyantı'na karşı uyarıda bulundu.

DSÖ'den korkutan uyarı:  'Lambda varyantı' çıktı
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Dünyada daha bulaşıcı özellikler sahip Delta varyantı paniği yaşanırken, Latin Amerika'da ortaya çıkan Lambda varyantı da endişeye neden oldu. DSÖ’den yapılan açıklamada, varyantın daha agresif olduğuna ilişkin bir kanıt olmadığı fakat enfeksiyon oranının daha yüksek olduğu ifade edildi.

Latin Amerika'da etkili olan varyant kısa sürede çok sayıda vakaya yol açtı ve çok sayıda ülkede tespit edildi.

Lambda varyantının görüldüğü Brezilya, Arjantin ve Şili'nin de aralarında bulunduğu 29 ülkenin yedisi Latin Amerika'da yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Lambda varyantını yaklaşık bir hafta önce "gözlem altında olanlar" kategorisine aldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Viral Hastalıklar Uzmanı Dr. Jairo Méndez-Rico, Deutche Welle'ye yaptığı açıklamada, "Şimdiye kadar Lambda varyantının daha agresif olduğuna dair bir kanıt yok. Daha yüksek bir enfeksiyon oranı olasılığı olmasına rağmen, Gama veya Delta varyantları ile karşılaştırmak için henüz yeterince güvenilir çalışmalarımız bulunmuyor" dedi.

banner218