banner339
banner313

DGS tercihleri için açıklama geldi

DGS tercih kılavuzu için önemli açıklama dün akşam saatlerinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'den geldi. Aygün, tercih sürecini başlatacak olan DGS tercih kılavuzunun yayınlanacağı tarih ile ilgili önemli bilgiler verdi. 2019 Peki DGS tercihleri ne zaman başlayacak?

banner362
DGS tercihleri için açıklama geldi
banner353


DGS tercihleri ne zaman başlayacak? sorusu Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından adayların gündeminde. Adayların meraklı bekleyişine karşılık dün akşam saatlerinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, DGS tercih kılavuzunun yayınlanacağı ve tercihlerin alınmaya başlanacağı tarih ile ilgili detayları kamuoyuna duyurdu. DGS'de mezun olduğu ön lisans bölümüne göre geçiş yapabileceği lisans bölümlerini araştıran adaylar, aldığı puan ile birlikte üniversite tercihlerini yapacak. DGS tercihlerine dair detaylar haberimizde. 

2019 DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yaptığı açıklamada DGS tercih kılavuzunun bu hafta yayımlanacağını ve tercih sürecinin başlatılacağını duyurdu. Aygün'ün açıklaması şu şekilde: "Değerli DGS adaylarımız, tercih sürecinizle ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere, bu hafta içerisinde kılavuzu yayımlayacağız ve süreci başlatacağız. Sizlere ve ailelerinize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum"DGS TEERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin //www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenecekler. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekiyor.Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecek. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacak.

DGS SONUCU İLE BİR YÜKSEKÖĞRETİM LİSANS PROGRAMINA YERLEŞTİRİLDİĞİNDE GELECEK YIL PUAN DÜŞER Mİ?

Evet. 2018-DGS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2019-DGS’de ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 

DGS SONUÇLARI 

30 Haziran 2019 tarihinde uygulanan DGS sınavının sonuçlarını ÖSYM, perşembe günü açıkladı. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Adayın sınav sonuç bilgisinde;

a) Testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları
b) Ön lisans başarı puanı
c) 2019-DGS puanları (yerleştirmede kullanılabilecek puan türlerine uygun puanları) yazılı olacaktır.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.
Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 14:41
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k