banner339
banner313

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye: Sıra sizde

18 MART MUTABAKATI NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye: Sıra sizde
banner401
banner399


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel meseleler ele alındı.

Erdoğan, Türkiye’nin üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını, somut adım atma sırasının AB'de olduğunu belirterek Türkiye ile olumlu gündemin hayata geçirilmesinin vaktinin çoktan geldiğini ifade etti.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine bir an evvel ve ön koşulsuz şekilde başlanması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, kamu sağlığı, iklim değişikliği ile iç işleri, göç ve terörizmle mücadelede iş birliği alanlarını da içerecek şekilde yüksek düzeyli diyalog toplantılarının başlatılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Erdoğan, vize serbestisinin temininin de Türk halkının uzun süredir beklediği bir adım olduğuna dikkati çekerek 18 Mart Mutabakatı'nın tüm unsurlarıyla ve güçlendirilerek hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

 Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016 tarihinde bir mutabakat imzalandı. Bu anlaşma sayesinde mültecilerin Avrupa ülkelerine göçü yüzde 95 oranında azalış gösterdi. Avrupa Birliği bu anlaşma ile birlikte, geleceğine yönelik önemli bir tehditten kurtulmuş oldu.

Yapılan anlaşma beş ana madde çerçevesinde oluşturuldu. Bunlardan ilki düzensiz göçmenlerin iadesi hakkında oldu. İkinci olarak; AB’nin, Türkiye’deki mülteciler için mali yardımda bulunması kararlaştırıldı. Üçüncü olarak, Türk vatandaşlarına AB ülkeleri için vize muafiyeti getirilmesi kararı alındı. Dördüncü olarak Türkiye-AB tam üyelik müzakerelerinin canlandırılması ve beşinci olarak ise Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konuları mutabakatta yer aldı.
banner218