banner339
banner313

Cuma namazı saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir Cuma namazı saat kaçta başlıyor kaçta bitiyor?

İstanbul, Ankara, İzmir ve il il Cuma namazı saatleri farklılık gösteriyor. Müslümanlar için ayrı bir öneme sahip olan Cuma namazı vakti geldiğinde camiler hınca hınç doluyor. Her hafta olduğu gibi bu hafta da İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerin Cuma namazı saatleri Diyanet tarafından paylaşılıyor.

Cuma namazı saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir Cuma namazı saat kaçta başlıyor kaçta bitiyor?
banner401
banner399


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafeli bir şekilde kılınan Cuma namazında cemaat aralıklarla saf tutuyor. Camilerde maske zorunluluğu halen devam ediyor. İstanbul, Ankara İzmir ve diğer illerde Cuma namazı vakti geldiğinde Müslümanlar seccadelerini alarak namazını eda etmek için camilere gidiyor.

İSTANBUL’DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Megakent İstanbul’da Cuma namazı saat 13.09’da kılınacak.

ANKARA’DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Başkent Ankara’da Cuma namazı saat 12.53’te başlayacak.

İZMİR’DE CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

İzmir’de Cuma namazı saat 13.16’da kılınacak.

11 HAZİRAN 2021 CUMA HUTBESİ

11 Haziran 2021 Cuma günü camilerde okunacak Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. İşte bu hafta tüm camilerde okunacak Cuma hutbesi…

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının delillerindendir. Bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.” 1

Okuduğum hadis-i şerifte ise Rahmet Elçisi (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Merhamet edene Rahmân da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin.” 2

Aziz Müminler!

Yüce Allah, varlıkların en kıymetlisi olan insanoğlunu dünya hayatında yalnız bırakmamış, ona aile olmayı lütfetmiştir. Aile, insanoğlunun ruhuna huzur, sükûnet ve şifa veren bir nimettir. Yüce Rabbimizin rahmeti ile korunan; sevgi, şefkat ve merhametle güzelleşen bir kurumdur. Kadının erkeğe, erkeğin kadına hâsılı bütün aile fertlerinin birbirine emanet edildiği sıcak bir yuvadır. Aile, toplumun çekirdeği ve özüdür. Bunun içindir ki aile kurmak, aynı zamanda bir toplum inşa etmektir.

Kıymetli Müminler!

Aile kurmak kadar aile olmak da önemlidir. Aile olmak, aynı duygu ve düşünce dünyasında buluşmaktır. Allah’ın rızası doğrultusunda bir ömrü paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağı bilinciyle yaşamaktır.

Aile olmak, aileyi ayakta tutan değerlere sımsıkı sarılmaktır. Aileyi ayakta tutan değerlerin başında ise merhamet gelmektedir. Rabbimizin “Rahmân” isminin tecellisi olan merhamet; yaratılanı, Yaratandan dolayı sevmektir. Merhamet, hiçbir canı incitmemek ve hiç kimseden incinmemektir. Merhamet; paylaşmaktır, affetmektir ve hoş görmektir. Merhamet, yufka yürekli olmak, sevgi diliyle konuşmaktır.

Değerli Müminler!

Günümüzde yüreklerimizi ve vicdanlarımızı merhametle eğitmeye ne kadar da muhtacız. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu tavsiyesine kulak vermeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olandır. İçinizde ailesine karşı en hayırlı olan da benim.” 3

O halde Allah’ın emri Peygamberimizin sünneti üzere kurduğumuz yuvalarımızı huzurla buluşturmak, aile olmak ve aile kalmak için gayret gösterelim. Sevgiyle mayalanan aile ocağımızda gönül dilini, nezaketi ve adaleti hâkim kılalım. Ailemizin her bir ferdinin, özellikle çocuklarımızın ve yaşlılarımızın merhamet pınarından kana kana içmesine vesile olalım. Hanemiz, merhamet rehberimiz Allah Resûlü’nün aile saadetinden izler taşısın. Hep birlikte, aileden başlayıp topluma yayılan merhamet medeniyetini yeniden inşa edelim.

 

 
banner218