banner339
banner313

Çavuşoğlu: Rum tarafı aynı samimiyette değil

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs'taki görüşmelere dair "Rum tarafı aynı samimiyette değil" dedi.

Çavuşoğlu: Rum tarafı aynı samimiyette değil
banner401
banner427

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakere  sürecinde Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının tüm samimi gayretleri ve yapıcı  yaklaşımına rağmen Rum tarafının aynı samimiyette olmadığını söyledi. 
 
KKTC'de resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile bakanlıkta bir araya geldi.
 
Burada konuşan Bakan Çavuşoğlu, KKTC ziyaretinde Kıbrıs müzakere  sürecindeki son gelişmeleri değerlendirdiğini belirterek, Ertuğruloğlu’nun “çok  değerli bakanı, sevgili ağabeyi” olduğunu söyledi.
 
Kasım ayında KKTC’ye geldiğinde Dışişleri Bakanlığı Dijital Arşiv  Sistemi ile ortak projeleri olan yeni Bilgi Teknolojileri Altyapısının açılışını  yaptıklarını anımsatan Çavuşoğlu, şimdi de KKTC’nin Türkiye ve yurtdışındaki  temsilcilik sayısının artması için beraber çalıştıklarını kaydetti.
 
Rum tarafı aynı samimiyette değil
 
Kıbrıs müzakere sürecinde Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının tüm samimi  gayretleri ve yapıcı yaklaşımına rağmen Rum tarafının aynı samimiyette olmadığına  işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
 
"Biz kalıcı bir çözüm olsun ve sabırla müzakereler sürdürülsün  anlayışı içerisinde olduk. Fakat bunun suistimal edildiğini gördük. Son Enosis  kararı ve daha önce Mont Pelerin’deki masadan kalkmalar, önemli konuları müzakere  etmekten kaçınmalar oldu. Rum tarafı da çözüm istiyorsa samimi dürüst olacak ve  çözüm istediğini gösterecek, ispatlayacak. Ciddi, samimi bir şekilde müzakereyi  yapacak. Ayak oyunlarına gerek yok, iç siyasi kaygılarla manevralara da gerek  yok. Kaldı ki bizim bu tip manevralara, ayak oyunlarına ihtiyacımız yok. Umarım  bu hatalarından dönerler. Biz, Kıbrıs adasının barış, huzur ve istikrar adası  olmasını gönülden istiyoruz. Kıbrıs Türk halkının beklentilerini biliyoruz.  Garanti ve güvenlik konusu dahil Kıbrıs Türk halkının beklentilerini her zaman  karşılayacağımızı, her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olacağımızı vurgulamak  isterim.”
 
KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu da Çavuşoğlu’nu KKTC’de görmekten  duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin Lefkoşa ile  Ankara’nın birlikte saptadığı, yürüttüğü ve savunduğu bir ulusal dava olduğunu  vurguladı.
 
Her aşamada ana vatan-yavru vatan birlikteliği ve dayanışması  zemininde bu davayı savunmak ve bir neticeye vardırma görevlerini birlikte yerine  getirmeye çalıştıklarına işaret eden Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk halkının ana  vatanının desteğini her zaman hisseden, bu desteğin her zaman devam edeceğinden  emin olan ve ana vatanına, kendi devletine bağlılığını hisseden bir halk olduğunu  söyledi.
 
Ertuğruloğlu, “Kıbrıs Türk halkı Kıbrıs meselesinin artık bir neticeye  vardırılması gereğine inanmaktadır. Ama müzakere masasında kırmızı çizgilerimizin  ne olduğu net bir şekilde bilinmesi gerekir. ‘Ne pahasına olursa olsun, nasıl  olursa olsun, bir anlaşma olsun da ne olursa olsun’ anlayışından uzak bir şekilde  müzakerelerin götürülmesinin gereğine inanıyoruz." dedi.
 
Bakan Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk tarafının ana vatanı ile  birlikte bu adanın bir Helen adası olmasını engelleyeceğine inandığını  belirterek, Kıbrıs Türk'ünün kendi adasında eşit, özgür ve ana vatanının  güvencesi altında geleceğini belirleme hakkına sahip bir şekilde yoluna devam  edeceğini sözlerine ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2017, 22:56
banner218