banner158
banner218

ByLock kullanan eski polis müdürüne hapis cezası

Bitlis Emniyet Müdürlüğünde görevliyken meslekten ihraç edilen ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandığı gerekçesiyle tutuklanan eski şube müdürü Hakan Batırhan Kara'ya 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

ByLock kullanan eski polis müdürüne hapis cezası
banner216

Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına,  tutuklu sanık Hakan Batırhan Kara ile avukatı katıldı.

Duruşmada, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye  sundu.

Mütalaada, İl Emniyet Müdürlüğünce ByLock kullananların sorgulamasının  yapıldığı, sanık Kara'nın da kullandığı telefon hattıyla çok sayıda programa  bağlandığının tespit edildiği belirtildi.

Sanığın "tersadam" kullanıcı adıyla telefon hattından 206 defa  ByLock'a giriş yaptığı, 93 mail, 58 mesaj aldığı ve 71 mesaj gönderdiğinin tespit  edildiği kaydedildi.

İmaj incelemelerinde ise sanığa ait telefonda kakao isimli programın  kalıntılarının bulunduğu, FETÖ ile ilgili whatsApp üzerinden mesajlar yazdığının  belirlendiği vurgulanan mütalaada, "Tüm deliller bir bütün olarak  değerlendirildiğinde, sanığın FETÖ/PDY terör örgütünün hiyerarşisine dahil  olduğu, örgüt adına hareket ederek faaliyetlerde bulunduğu, üzerine atılı silahlı  terör örgütüne üye olma suçunu işlediği anlaşıldığından ilgili kanun maddeleri  uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur."  ifadesi kullanıldı.

Sanık, son savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek beraatini  istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Kara'yı "silahlı terör örgütüne üye olmak"  suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 22:10