banner158
banner218

Bill Gates Sorunları Nasıl Çözüyor?

Bill Gates Sorunları Nasıl Çözüyor?
banner216


Bill Gates hepimizin bildiği üzere dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Microsoft’un sahibi. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük halk sağlığı sorunlarından bazılarını ele alan Gates Vakfı’nın kurucusu. Bu vakfın şuan Covid-19 aşılarını finanse etmek için yaptığı çalışmaların yanı sıra hızlı testlere erişimi artırma çalışmaları da var.

Bill Gates sorunları çözerken iki soruyu sorduğunu ve bu iki soruya cevap arayarak sorunlarına çözüm aradığını söylüyor. ‘Bu işi en iyi kim yapar?’,  ‘Biz bundan ne öğrenebiliriz?’

Bu sorular aslında bakıldığında çok basit bir soru ama sorunun çözülebilmesi için de oldukça kritik bir soru. Gates, bir sorunla karşı karşıya kaldığında, ilk eğiliminin bir çözüm bulmak olmadığını, başkalarının halihazırda yaptıkları hakkında daha fazla şey öğrenmek olduğunu söylüyor.

Bu yaklaşım şekli oldukça nadir görülen bir şey. Hatta bir plan hazırlayarak başlamak, çözüm bulmak yerine problemi halihazırda kimin çözdüğünü ve işlerinden bir şeyler öğrenmeye çalıştığını bulmakla başlamak mantığa aykırı görünebilir.

Aslında günlük hayatınızda bunu siz de YouTube'da süpürgemizi veya bulaşık makinemizi nasıl tamir edeceğimizle ilgili videolar izleyerek yapıyorsunuz. Başka biri sizin karşılaştığınız sorun ile daha önce karşılaşmış bu sorunu çözmüş ve bir video çekip insanları bilgilendirmek istemiş. Tam bu noktada da sizin videoyu açıp bu kişiden ne öğrenebileceğinizin farkında olmak kalıyor.

Gerçekte, liderlik üç önemli özelliğe ayrılır: 

Birincisi, neyi bilmediğinizi bilin. Sonra, bilgiyi nerede bulacağınızı bilin ve nihayet öğrenmeye istekli olun. Muhtemelen, ne başarmaya çalışırsanız çalışın, muhtemelen bu yoldan giden ilk kişi değilsiniz. Muhtemelen birisi bu problemle karşılaşmış ve çözmeyi başarmış olsun ya da olmasın, muhtemelen öğrenebileceğiniz ve üzerinde çalıştığınız çözüme dahil edebileceğiniz bir şey vardır.

Birçok lider için bir işi halledebilmek adına başka birine danışmak başta zor gelebilir. Ama karşı karşıya kaldığınız sorun ile daha önceden karşılaşmış birinin deneyimlerinden neler öğrenebileceği konusunda açık olmak çok öğretici olur.