banner339
banner313

Beyaz kod nedir?

82 yaşındaki Yusuf Topal, Giresun'da tartıştığı doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıp, ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Olay sonrası beyaz kodun ne anlama geldiği merak edilmeye başlandı. Peki, beyaz kod nedir? Beyaz kod ne anlama geliyor? İşte detaylar...

Beyaz kod nedir?
banner401
banner399

Beyaz kod nedir? Basında yer alan haberler sonrası beyaz kodun ne anlama geldiği araştırılmaya başlandı. Giresun'da sağlık ocağında tartıştığı doktorun 'beyaz kod' vermesi üzerine gelen polislerin biber gazı sıkıoi ters kelepçe taktığı sırada kalp krizi geçiren 82 yaşındaki Yusuf Topal yaşamını yitirdi. Peki, beyaz kod nedir? Beyaz kod ne anlama geliyor? İşte beyaz kod hakkında merak edilenler...BEYAZ KOD NEDİR? NE ANLAMA GELİYOR?

Sağlık Bakanlığı'na ait giresun112.saglik.gov.tr internet adresi üzerinde yer alan bilgiye göre,

Dünya Sağlık Örgütü şiddeti "kişinin kendisine, karşısındaki bireye, gruba, topluma karşı yaralanma, ölüm, psikolojik zarar ve kayıpla sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel fiziksel güç uygulaması veya tehdidinde bulunması" olarak tanımlamıştır. Beyaz Kod  sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracıdır.  Sağlık çalışanları şiddet olaylarına maruz kaldıklarında yeterli müdahale ve dış güvenlik gücü desteği sağlanarak, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve gerçekleşen olayların analizinin yapılarak ilgili sağlık kurumuna özgü tedbirlerin alınması için çalışma yapılması amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir.

Sağlık çalışanları şiddet olaylarının bildirmek için 24 saat hizmet veren "113" numaralı telefonu veya www.beyazkod.saglik.gov.tr  adresindeki bildirim formunu kullanabilir. Eğer şiddete maruz kalan kişiler beyaz kod bildirimini kendileri yapmadılarsa olayla ilgili tutanaklarına istinaden kurum yetkilisi tarafından www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formu doldurulur. Eş zamanlı olarak olayın ilgili kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilmesi sağlanır. İlgili birimlerden gelen değerlendirmeler sonucu şiddete maruz kalan çalışanlarını avukatlık hizmetleri birimiyle iletişime geçmesi sağlanır.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 20:43
banner218