banner158
banner218

Bakan Soylu'ya suç duyurusunda flaş gelişme

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesindeki saldırı sonrasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yapılan suç duyurusu karşılıksız kaldı.

Bakan Soylu'ya suç duyurusunda flaş gelişme
banner216

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet Halk Partisi'nin, Çubuk'ta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişiminin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yaptığı suç duyurusunu işleme koymadı.

CHP, 26 Nisan 2019 tarihinde yaptığı suç duyurusunda, Kılıçdaroğlu'na linç girişiminde, İçişleri Bakanı Soylu'nun “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği iddia edilen sözlerinin, eylemlerinin etkisine dikkat çekti.

Başvuru dilekçesinde, Soylu'nun 28 Haziran 2018 tarihindeki “CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin” talimatı ve 15 Aralık 2017 tarihinde, Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik kullandığı “çirkef, düzenbaz” ifadeleri, “Kılıçdaroğlu hiçbir yere kaçamaz. Biz onun boğazına ne takacağız o görecek, hangi çıngırakları takacağız. Yaptığı pisliklere bakacak, hangi pisliklerin üzerinde oturduğuna bakacak” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Başsavcılık yaptığı inceleme sonucunda, dilekçenin işleme konulmamasına karar verdi.

Başsavcılık kararı şöyle: “Şikayetçilerin müracaatına konu olayın, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bakanlık görevi ile ilgili işlerden kaynaklandığı, Bakanlar hakkındaki görevlerinden kaynaklanan isnatlara ilişkin soruşturma yetkisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ait olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızın Bakanlar hakkında görev suçları ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yapma yetkisinin bulunmadığı değerlendirilmiştir.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının kararını, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Soylu'nun “hakaret” ve “tehdit”lerinin Çubuk'taki linç girişiminde etkisini gösterdiğini belirten Özkoç, kararı okudu ve şu değerlendirmeyi yaptı:

"(Bu ifadeler)Bakanlık göreviyle ilgili sözler, Başsavcılığın kanaati bu. Kılıçdaroğlu'na çirkef, düzenbaz hakareti, il başkanlarını şehit cenazelerine almayın talimatı, çıngırak takacağız sözü, bir İçişleri Bakanının görevi arkadaşlar!

Bundan sonra Türkiye'de siyasi parti temsilcilerinin kullandığı sözlerin hangilerinin hakarete girdiğine, hangilerinin halkı kin ve düşmanlığa yönelttiğine, mahkemeler eğer (bu şekilde) karar verecekse, buradan duyuruyoruz; Bu mahkemeler, aldıkları bu kararlarla halkı bizzat kin ve düşmanlığa tahrik ediyorlar. Çünkü bu sözleri meşrulaştırıyorlar. Hakaret, küfür, tehdit içişleri bakanının görevi olamaz.

İçişleri Bakanı sözlerinden dolayı, yaptıklarından dolayı, insanları kin ve düşmanlığa tahrik etmesinden dolayı hiçbir yere kaçamayacak. Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Hakkında ne yapılması gerekiyorsa, sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 22:58