banner158

Ali'siz Aleviliğe karşı dev güç birliği!

Avrupalı Aleviler, inançsız Alevilik savunucularına karşı harekete geçti. İslam'a zarar veren anlayışa tepki gösteren dernek ve vakıflar, uluslararası bir çatı örgütü kurma kararı aldı.

Ali'siz Aleviliğe karşı dev güç birliği!
banner152


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln ziyaretinde düzenlenen protesto gösterileri bardağı taşıran son damla oldu... Cem Vakfı, Avrupa'da oluşturulmaya çalışılan Ali'siz Aleviliğe karşı kolları sıvadı. İnançsız Aleviliği savunanların yerleştiği Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu'na (AABK) tepki gösteren Alevi STK'ları, Cem Vakfı bünyesinde, Uluslararası Alevi Birliği'ni oluşturuyor. 
 
TÜRKİYE'DEN DE KATILIM OLACAK 
 

Birliğin kuruluş çalışmaları 1 Haziran'da Almanya'nın Bad Kreuznacht kentinde başlayacak. İlk aşamada Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu 19 ülkeden yaklaşık 200 Alevi-Bektaşi dernek ve vakıf birliğe katılacak. Kurucu meclis oluşturulup tüzük yazıldıktan sonra ise Avrupa'nın muhtelif kentlerinde AABK'ya üye olmayan Alevi-Bektaşi STK'larının birliğe kaydı yapılacak. Türkiye’deki Dernekler Yasası’nın AB kriterlerine uyumlu hale getirilmesinin ardından Türkiye'den de birliğe katılım olması bekleniyor. 
 
AMAÇLARI AYRIMI KÖRÜKLEMEK  
 
Avrupa’da 1 milyonu aşkın Alevi-Bektaşi yaşıyor. Başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri, Alevi-Sünni ayrımını körüklemek ve İslam’a zarar vermek için "Ali’siz Alevilik" diye tanımlanan projeler geliştirdi. Bunu yaymak için de Alevilerin Avrupa’da kurduğu AABK ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu gibi kuruluşlarla işbirliğine gitti. Avrupa’daki birçok Alevi-Bektaşi kuruluşu, siyasi ve dini tutumunu onaylamadığı AABK gibi örgütlerin dışında kalmayı tercih etti. Uluslararası Alevi Birliği’nin öncelikli amacı, bu dernek ve vakıfları tek çatı altında toplamak.  
 
'BÖYLE İNANÇ OLMAZ'
 

Alevi Dedesi Hamza Kurnaz ve Bektaş Ceren’in başını çektiği Avrupa Alevileri, Alevi İslam anlayışını Avrupa’daki Türk gençlerine öğretecek Uluslararası Alevi Birliği’nin kuruluş çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlayacak. İnançsız Aleviliğe savaş açan Hamza Kurnaz, birliğin amaç ve hedeflerini Akşam gazetesine anlattı:  
 
- Avrupa’da böyle bir birliğin kurulması fikri iki üç yıldır vardı. Bundan önce Avrupa Temsilciler Meclisi kurmaya çalıştık. Sonra Danışma Kurulu dedik. 2010’da 60 akademisyenle toplandık. Ateist Alevilerin tutumunu tasvip etmiyoruz. Ali'siz Alevilik olmaz. Hz. Ali’siz ne inanç ne de Alevilik düşünülebilir. 
 
ZERDÜŞTLÜĞE GÖTÜRÜYOR  
 
- Bunların amacı Aleviliği İslam’dan önceye götürüp Zerdüştlüğe bağlamak. Bazı Avrupa ülkeleri ve Almanya bunları destekliyor. Biz Hz. Muhammed’in ve Hz. Ali’nin kurduğu İslam’ın yolundayız. Bu anlayışta bir çatı kuruluş oluşturuyoruz. 
 
DESTEK BEKLİYORUZ 
 
- Bizler Avrupa’da çoklu kültür arasında yaşayan Alevi gençlerini bir arada tutmak, eriyip gitmelerini, birilerince kullanılmalarını ve analarının acı çekmesini önleme için çabalıyoruz. Gençlerimizi Ali'sizlerin tuzağına düşürmeyeceğiz, ellerine bırakmayacağız. Devletimizden, ülkeyi yönetenlerden destek bekliyoruz. Bu sorun sadece Alevilerin sorunu değil, bütün İslamın ve bütün Türkiye’nin sorunu.
 
İKİNCİ AÇILIM YOLDA
 
Demokratikleşme adımlarına hız veren Hükümet, ikinci Alevi açılımı için harekete geçti... Hükümet'e yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Alevi dedeleri, yasal statü kazanacak. Cemevleri 'kültür ve inanç merkezi' olarak kabul edilecek. 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2014, 09:22