banner339
banner274

ABD’li bakandan Türkiye’ye: PYD kantonları birleştiremez

MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin Suriye tezlerinin Fırat Kalkanı harekâtı sayesinde dinlenmeye başladığını ve PYD’nin kanton birleştirme planının devre dışı kaldığını söyledi.

ABD’li bakandan Türkiye’ye: PYD kantonları birleştiremez
banner401
banner427

Münih Güvenlik Konferansı sırasında Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Fikri Işık, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile 15-16 Şubat’taki NATO toplantıları sırasındaki görüşmesinin perde arkası gelişmelerini de anlattı. Işık şunları söyledi:

- “Biz uzun süredir Amerikalılara DEAŞ’a karşı PYD ile işbirliği yapmalarının, bir teröriste karşı diğeriyle çalışmanın yanlış olduğunu söylüyorduk. Bunun ileride yol açacağı sorunların zaman kaybına ve maliyet artımında yol açacağını anlatıyorduk.”

- “Önceleri pek aldırmıyorlardı. Nezaket icabı bizi dinliyor, ama yaptıklarına devam ediyorlardı. Şimdi dinliyor ve karşılık veriyorlar.”

DABIK’IN ALINMASI BAKIŞI DEĞİŞTİRDİ

- “Bu Fırat Kalkanı sayesinde oldu. Cerablus o kadar değil belki ama, Dabık’ın alınması Amerikalıların bakışını değiştirmeye başladı. Dabık’ın DEAŞ açısından sembolik açıdan önemini, buraya güç yığdıklarını iyi biliyorlardı. (Dabık, kıyamet öncesinde Mehdi ve Deccal güçlerinin son muharebeyi yapacağına inanılan yer olarak biliniyor.)

- “Dabık operasyonu nedeniyle Amerikalılar bize defalarca teşekkür etti. Sonra Rusya ile uçak düşürme sonrasındaki krizi aşabilmiş olmamız ve nihayet El-Bab operasyonu Amerikalıların bakışını değiştirdi.

- “Çünkü böylelikle Suriye sahasında 1- Aktörler değişti. Artık Türkiye de var, ÖSO desteği olarak, 2- Şartlar değişti, DEAŞ Türkiye sınırından uzaklaştırıldı ve geriletildi, 3- Saha değişti. Artık Türkiye desteğindeki güçlerin kontrolünde geniş bir saha oluştu. Bu sayede dediğimiz artık dinlenir oldu.”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 12:48
banner218