banner116
banner92

3 gün beklemişti, cenazeye katılamadı

İyi bir haber alabilmek için 3 gün boyunca maden bölgesinde bekleyen Sema Korkmaz, maden işçisi eşi Mustafa Korkmaz'ın da yer altında yaşamını kaybeden 301 kişi arasında yer aldığını öğrenince fenalaştı. Acılı eş eşinin cenazesine de katılamadı.

3 gün beklemişti, cenazeye katılamadı
banner94
banner26


Soma'daki maden faciasının ardından eşi Mustafa Korkmaz için olay  yerine koşan ve maden bölgesinden saatlerce ayrılmayan Sema Korkmaz, eşinin ölüm  haberini aldı. Korkmaz, arama kurtarma çalışmaları sırasında en son ulaşılan  işçilerden Mustafa Korkmaz'dan eşinden gelenhaber üzerine fenalık geçirdi. 
 
İşçi Korkmaz'ın cenazesi Soma'ya bağlı Avdan Mahallesi'nde toprağa  verildi. 
 
Cenaze töreninde Korkmaz'ın babası Orhan Korkmaz, amcası Mustafa  Korkmaz, kardeşleri Fatih ve Bayram Korkmaz ile annesi Mehpara Korkmaz'ın ayakta  durmakta güçlük çektiği gözlendi. 
Sema Korkmaz, sağlık durumu nedeniyle cenaze namazına ve defin  törenine katılamadı. 
 
Kasabadaki lakapları "madenci" 
 
Hayatını kaybeden Mustafa Korkmaz'ın babasının ve dedesinin maden  işçiliğinden emekli olduğu, iki kardeşinin de madende çalıştığı, bu nedenle  ailenin yaşadıkları Advan'da "madenci" lakabıyla anıldığı öğrenildi. 
 
Sema Korkmaz, facianın  gerçekleştiği gün maden ocağına gitmiş,  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın maden ocağını  ziyareti sırasında yardım istemişti. 
 
Korkmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın önceki gün  sabaha karşı dakikalar ısrarı sonucu evine dönmeyi kabul etmişti. 
 
SEN GELMEDEN ÇIKARTMAYACAĞIZ
 
Korkmaz, 3 gün boyunca olay yerinden ayrılmamış, "Eve gitmem. Ben kocamı almadan gitmem" demişti. 9 yaşındaki oğulları Ali Berkay'ın daha fazla "perişan" olmaması yönündeki ısrarlar üzerine de "Ona ne diyeceğim. 'Anne babam da gelsin' diyecek, 'babam gelsin' diyecek, ben ne diyeceğim ona" şeklinde karşılık vermişti.
 
Hastane de gönderilme teklifini geri çeviren Korkmaz'a daha sonra, saat başı aranacağı sözü verilmişti. Ancak Sema Korkmaz bir kez daha "Bakamam onun yüzüne bakamam. Babasını alıp da gideceğim onun. Onun babasını götüreceğim" dedi.
 
Bakan Yıldız'ın ve madenci eşini ikna çabaları dakikalarca sürdü. Saat 04.00 sularında Sema Korkmaz, Yıldız'ın "Sen gelmeden çıkartmayacağız" sözleri üzerine ikna oldu. Korkmaz yanındaki yakınıyla AFAD TIR'ın ayrılmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 08:16
banner118