• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Gazetecilere ‘ayrımcılık’

  12.11.2008 11:46
  Aralarında Milliyet gazetesi Başbakanlık muhabiri Abdullah Karakuş'un da bulunduğu 7 gazetecinin akreditasyonları iptal edildi
  Gazetecilere ‘ayrımcılık’
  Gazetecilere ‘ayrımcılık’ Gazetecilere ‘ayrımcılık’ Gazetecilere ‘ayrımcılık’

  Başbakanlık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı izleyen Milliyet gazetesi Başbakanlık muhabiri Abdullah Karakuş'un da aralarında bulunduğu 7 gazetecinin akreditasyonlarını iptal etti.
  Başbakanlık, belirli aralıklarla yaptığı akreditasyon işlemini önceki gün yeniledi. Ancak Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki'nin talimatı çerçevesinde bazı gazetecilerin akreditasyonları iptal edildi. Gazeteciler, Başbakanlık'a girişte ve Erdoğan'ın programlarında kullandıkları kartı almaya gittiklerinde bir sürprizle karşılaştı. Bazı gazetecilere, "Size kart verilmemiş" denildi.

  Nedeni açıklanmadı
  Ancak neden kart verilmediği ve akreditasyonun iptal edildiği konusunda bilgi verilmedi. Milliyet'in konuyu Başbakanlık kaynaklarına sorması üzerine, "genel bir gözlem" demekle yetinildi. İptallerin gazetelere değil muhabirlere yönelik olduğu ifade edildi.
  Milliyet gazetesi muhabiri Abdullah Karakuş'un yanı sıra kartları iptal edilen diğer muhabirlerin, Turan Yılmaz ve Hasan Tüfekçi (Hürriyet), Veli Toprak (Vatan), Fatma Çözen (Star TV), Ali Ekber Ertürk (Akşam) ve Sultan Özer (Evrensel) olduğu öğrenildi. Bu muhabirler arasında yıllardır Erdoğan'ı izleyen isimlerin olması dikkat çekti.
  Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Gül"ün Anayasa Mahkemesi"nin AKP kapatma davasını görüşeceği günden bir gün önce Çukurambar"daki buluşmasını haber yapan Hasan Tüfekçi, daha sonra Erdoğan"ın hedefi olmuştu. Erdoğan, gezdiği kitap fuarında Deniz Feneri Derneği"nin standı önünde görüntüsünü almak isteyen Tüfekçi"ye, “Sen çok akıllısın, ben senin aklını biliyorum. Terbiyesizlik, edepsizlik etme, çekil kenara” dedi.

  Başbakanlık"tan açıklama
  Başbakanlık gelen tepkiler üzerine akşam saatlerinde Başbakanlık Basın Merkezi"nin internet sitesine “Başbakanlık Muhabirleri Akreditasyon esaslarını” koydu. Akreditasyon iptaliyle ilgili olarak ise “Çalışma usul ve koşullarına uymayan, haberlerinde Basın Meslek İlkeleri ve bu ilkeler çerçevesinde bilgilendirme/doğrulatma kurallarına riayet etmeyen muhabirlerin akreditasyon kartları iptal edilecek ve kendilerine yeni akreditasyon kartı verilmeyecektir” denildi.
  CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Bu muhabirlere eleştirel haber yaptıkları gerekçesiyle akreditasyon kartı verilmediği doğru mudur? Başbakanı izlemek için 'övgü' içeren haberler yapılması gibi bir zorunluluk mu vardır?" diye sordu.  GAZETECİLERDEN TEPKİ:
  Haberleriyle rahatsız edenler hedef alındı
  G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu, uygulamaya tepki gösterdi. “Bu uygulama, muhalif haberler yapan ve sorularıyla Başbakan'ı rahatsız eden meslektaşlarımızın hedef alınmasından başka bir şey değildir" denilen açıklamada, gerekli yeterlilikleri sağlayarak, basın kartı almış gazetecilerin Başbakanlık kapısından geri çevrilmesinin, “Saklanan ya da saklanacak ne var?” sorusunu akıllara getirdiği vurgulandı.

  Basın Konseyi: Basına baskı
  Basın Konseyi"nden yapılan açıklamada, “ölçütlere uygun gazeteciyi belirleme hakkının basın organına ait olduğu” ifade edildi. Açıklamada, 7 gazetecinin Başbakanlık tarafından reddedilmesi, “Ülkemizi "hukukilik" ilkesi yerine "keyfilik" ilkesiyle yöneten bir zihniyetle karşı karşıya bulunduğumuzun son kanıtıdır. Bu eylem, basına-medyaya tahammülü olmayan kadronun son marifetidir” şeklinde değerlendirildi. “Bu tür karar ve uygulamaların basına baskı anlamına geleceği” ifade edilerek, “Arkadaşlarımızın kartlarıyla ilgili olumsuz kararın gecikmeden kaldırılmasını talep ediyoruz” denildi.  AB, basın özgürlüğü konusunda uyarmıştı
  AB Komisyonu'nca geçen günlerde açıklanan AB İlerleme Raporu'nda "basın özgürlüğü"ne ayrı bir bölüm ayrılmış, bazı kurumlarca uygulanan akreditasyon uygulaması eleştirilmişti. Komisyon raporunda, basın özgürlüğüne tam saygı istenmişti. Raporda, Genelkurmay Başkanlığı'nca bazı gazetecilere ve medya organlarına yönelik uygulanan akreditasyon sistemi de eleştirilmişti. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de konu hakkındaki açıklamasında, basın özgürlüğüne verdiği önemi, "İfade ve basın özgürlüğü AB'nin temel değerlerinden biridir" sözleriyle vurgulamıştı.

  MİLLİYET

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim