Futbol, geçmişten günümüze büyük kitle tarafından takip edilen bir spordur. Aynı zamanda futbolun nasıl oynandığı ve hangi kurallar ile devam edildiği de yine büyük kitleler tarafından araştırma konusu olmuştur.

 Futbol Nasıl Oynanır?

 

 Futbol, 11'er kişilik iki takım olmak üzere toplam 22 futbolcunun saha içerisinde mücadele ettiği bir spor dalıdır. Aynı zamanda her takımın yedek kulübesinde oturan oyuncuları ve takımı yönlendiren teknik direktörü vardır. Futboldaki en temel amaç topu rakip kaleye sokarak skor üstünlüğü sağlamaktır.

 Yapılan müsabakalar 45'er dakikalık iki devre olmak üzere 90 dakika oynanmaktadır. Oyun içerisindeki duraksamalara göre ise yan hakem tarafından her iki devrelerin sonuna uzatma ilave edilebilmektedir. Kupa maçlarında ise skorda eşitlik olması durumunda 15'er dakikalık iki uzatma devresi oynanmaktadır. Yine bu devrelerin sonuna oyun içerisindeki duraksamalara göre ek süre ilave edilebilmektedir. Eğer uzatma süresinde de skorda eşitlik bozulmazsa seri penaltı atışları kullanılmaktadır. Penaltı atışlarında üstünlüğü sağlayan takım ise galip sayılmaktadır. Lig müsabakalarında galip gelen takım 3 puan, mağlup olan takım 0 puan, beraberlik durumunda ise her iki takımada 1 puan verilmektedir.

 Müsabaka hakemin düdüğü ile sahanın ortasındaki noktada bir takım oyuncusunun topu kendi yarı alanındaki arkadaşlarına atması ile başlar. Aynı takımdaki oyuncuların kendi kalecisine topu attığında kalecinin topu eline alması yasaktır.

 Futboldaki Terimler Nelerdir?

 Kaleci Vuruşu: Top, rakip takımdan kale arkasındaki kısımdan dışarıya çıktığında kalecinin topu altı pas çizgisi içerisine Betwinner indir koyup topu oyuna sokmasıdır.

 Taç: Topun yan çizgilerden dışarıya çıkmasıdır. Hangi takımdan top dışarıya çıktıysa topu diğer takım eliyle oyuna sokar.

 Serbest Vuruş: Kendisine faul yapılan takımın topu faul yapılan yerden kullanmasıdır.

 Penaltı Atışı: Bir takımdaki oyuncunun kendi ceza sahasında rakip takımdan bir oyuncuya faul yapması veya kendi ceza sahası içerisinde topa elle müdahale etmesi durumunda kullanılan bir atıştır. Penaltı noktasından kullanılır.

Avustralya Açık'ta Novak Djokovic'in babası Srdjan Djokovic'ten büyük skandal! Avustralya Açık'ta Novak Djokovic'in babası Srdjan Djokovic'ten büyük skandal!

 Köşe Vuruşu (Korner): Topun savunma yapan futbolculardan kendi yarı sahasından enine çizgilerden dışarıya çıkması ile rakip takımın kullandığı bir vuruştur. Top, köşeden ayak ile oyuna sokulur.

 Ofsayt: Rakip takım oyuncularından en az bir tanesinin top ayağına geldiğinde veya hareketlendiğinde diğer takımın sahasında olmak suretiyle diğer takım oyuncularından diğer takımın kalesine daha yakın olması durumudur.

 Futbolda Kurallar Nelerdir?

 - Başlama vuruşu hakemin işareti ile gerçekleştirilir.

 - Sahadaki oyuncu kendi kalecisine ayağı ile topu attığında kaleci topu eline alamamaktadır.

 - Taç atışı, köşe vuruşu, penaltı atışı gibi her türlü atışlar belirtilen kurallar çerçevesinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde atış geçersiz sayılabilmektedir.

 - Kaleciler ceza sahası dışında topa elle müdahale edememektedir.

 - Saha içerisine argo kelimeler kullanmak, şiddetli itiraz etmek veya rakibe sert müdahale yapmak sakıncalı olduğu gibi kırmızı kart veya sarı kart ile hakem tarafından cezalandırılabilmektedir. Sarı kart uyarı, kırmızı kart ise oyuncunun sahadan atılmasıdır. İki sarı kart gören kişi de kırmızı kart görmüş sayılır.

 - Atışlar dışarıya çıkan veya faul yapılan noktadan kullanılmalıdır.

 - Kaleci vuruşları altı pas üzerinden kullanılır.