EYT'de maaşlar 1 Mart’tan itibaren hesaplanacak EYT'de maaşlar 1 Mart’tan itibaren hesaplanacak
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışma takviminin belirlendiği toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı. Bakan Vedat Bilgin ile görüştükten sonra TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve belirlenecek asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. İşverenler ve çalışanlara yönelik ideal bir çözümün üretilmesi için kamu-işçi-işveren ayrımı yapmadan belirli önerilerin paylaşıldığını dile getiren Akkol, şunları söyledi:

MİLYONLAR NEFESİNİ TUTTU

“Çalışma hayatı için ve işverenler için birkaç süreçle ilgili önemli bir gün yaşıyoruz. EYT, uzun süredir çalışma hayatının gündeminde. Milyonlarca çalışma arkadaşımızın da çözüm beklediği bir konu. Devletimiz son birkaç haftada yoğun olmak üzere bu konunun çözülmek üzere olduğunu paylaştı. EYT konusunda hem çalışanların hem de işletmelerin beklentilerini aynı anda karşılayacak çözümlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Sayın Çalışma Bakanımız bizim de görüşlerimizi aldı.”

YÜZDE 80’İ ÇALIŞMAK İSTİYOR

EYT konusunda işverenin taleplerini içeren kapsamlı bir çalışmayı Bakan Bilgin’e sunduklarını ifade eden Akkol, “Emekli olup çalışmaya devam edecek arkadaşlarımızın SGK primi ve işveren maliyeti artıyor. TİSK bir anket yaptı. Şunu gördük: Yüzde 80’in üzerinde çalışma arkadaşımız iş hayatına devam etmek istiyor. Devletin emeklilik maaşını almak ama aynı zamanda da işletmesinde çalışmaya devam etmek istiyor. İşverenlere sorduğumuzda da yine çok büyük bir oranda işveren bu istihdam işini devam ettirmek istiyor” diye konuştu.

5 PUANLIK FARK KAPANACAK

SGK, emekli olduktan sonra çalışanlar için, normal çalışanlara göre 5 puan fazla sigorta primi kesiyor. İşveren kesimi bu farkın kalkmasını istiyordu. Akkol, “Emekliler ile emekli olmadan çalışanların arasındaki SGK prim farkı giderilecek. İşverenlere ilave bir maliyet olmadan istihdam ilişkisi devam edecek. Bu sadece işverenler için değil, emekli olup çalışmak isteyenler için de çok kıymetli. Dolayısıyla müjdesini Bakanımız paylaştı” dedi.

TAZMİNAT İÇİN DÜŞÜK MALİYETLİ FORMÜL

Emekli olacak çalışanların kısa bir süre içerisinde emekli olması durumunda işveren için ağır yük olacağını dile getiren Akkol, şöyle devam etti: “Emekli olacak çalışanların aynı anda, hatta aynı günde emekli olması durumunda işverenler için çok ciddi bir finansman problemi doğması söz konusu. Büyük ve küçük işletmeleri düşünün oldukça yüklü sayıda emekliden bahsediyoruz. Aynı gün kıdem tazminatının alınması durumunda bir finansman sıkıntısı içine girme durumu var. Bu durumda da çalışanın mağdur olma ihtimali var. Sayın bakanımız yine müjdeyi verdi; Hazine ve Maliye Bakanımızın da destek olduğunu söyledi. Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) işverenlerin yalnız bırakılmayacağı müjdesini aldık. Kıdem tazminatlarıyla ilgili çok uygun kredi faiziyle işverenlere destek olunacak. Kıdem tazminatları da dolayısıyla çalışanlara gidecek.”

ASGARİ ÜCRETTE PAZARLIK 7 ARALIK’TA BAŞLIYOR

7 milyona yakın asgari ücretliyi ilgilendiren zam kararı için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşme takviminin belirlenmesi için dün işçi ve işveren temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıdan sonra açıklama yapan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “İlk resmi toplantı önümüzdeki hafta ayın 7’sinde saat 14.00’te bakanlıkta; ikinci toplantı ayın 14’ünde saat 14.00’te yine bakanlıkta olacak. Geçmişte Türk-İş’e geliniyordu, TİSK’e gidiliyordu. O sistemi bu sene kaldırdık, hepsi bakanlıkta olacak” dedi.

FİYATLAR ARTIYOR

Yeni asgari ücretin oybirliğiyle belirlenip en kısa süre içinde açıklanması bekleniyor. Dünkü toplantının ardından rakam telaffuz edilmedi. Ergün Atalay, bu konuya da dikkat çekti: “Bir an evvel bu rakam belli olsun. Sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor. Rakam konuşulmaya başlandığı zaman piyasada, raflarda fiyatlar artmaya devam ediyor. Geçen sene bu vakitlerde peynir 35 liraydı, şu an ortalama peynir 140 lira. Rakam konuşulduğu zaman öbür rakamlar da artmaya devam ediyor.”

VERGİ DİLİMİ MESELESİ

Tarafları memnun edecek bir sonucun çıkması halinde imza atacaklarını belirten Atalay, “Arzu etmediğimiz bir rakam olursa o masada olmayacağımızı her zaman söylüyorum” dedi. Vergi dilimlerinde yaşanan sorunlara değinen Atalay, “Tüm sorunlar ocak ayında çözülmeli. Biz evvelden aralık sonunda giriyorduk yüzde 27’ye. Şimdi mayısın sonunda, haziranın başında giriyoruz. Bununla ilgili düzenleme gerekiyor. Kamuoyunun ve benim beklentim bu” dedi.