Normal şartlarda mevcut yasalara göre emeklilikte üç şart aranıyor. Yaş, sigortalılık yılı ve prim gün sayısı. Bunlardan biri eksik olunca emekli olunamıyor. Zaman içinde sosyal güvenlik reformu altında yapılan düzenlemelerle işe başlama tarihine göre hem yaş hem de prim şartı artırıldı. Bu durumda özellikle 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanlar mağdur oldu.

Çünkü bu tarihten önce işe başlayanlarda yaş şartı yoktu. Erkek 25, kadın ise 20 yıllık sigortalılık süresini doldurduktan sonra 5000 gün primi de tamamladıysa hemen emekli olabiliyordu. Düzenlemelerle bu kişilere kademeli yaş ve prim şartı getirildi. Emekliliği 17-18 yıl uzayanlar oldu. Emeklilikte yaşa takılan (EYT’li) mağdurlar da tam bu dönemde ortaya çıktı.

5000 GÜN PRİM YETİYOR

Uzun zamandır bu mağduriyetin giderilmesi çalışma yapılıyordu. Düzenlemeye sayılı günler kala “Yaş şartı geldigelecek” söylemleri artmıştı. Milyonların heyecanla beklediği düzenlemenin detaylarını dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki EYT toplantısının ardından 85 milyonla paylaştı.

Erdoğan, kafaları en çok meşgul eden ‘yaş şartının’ düzenleme kapsamında olmayacağını söyledi. Buna göre; 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı işe başlayanlar hangi şartlara göre emekli olacaksa o şartlarla emekliliğe hak kazanacak. Bir başka deyişle kadın ise 20, erkek ise 25 yıl sigortalılık süresini ve 5000 gün primi tamamladıysa emekli olabilecek. Erdoğan, hemen emekli olabilecek kişi sayısının 2 milyon 250 bin olduğunu söyledi.

SSK, BAĞKUR VE MEMUR AYRIMI YOK

Togg'dan duyuru! NFT açık artırması ertelendi Togg'dan duyuru! NFT açık artırması ertelendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle: v Yaptığımız düzenleme şartlardan ilk ikisini (sigortalılık süresi ve prim sayısı) tamamlamış olup da sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor.

KIDEM İÇİN KREDİ PAKETİ DE HAZIR

3600 GÜN DETAYINA DİKKAT!

EYT düzenlemesi 8 Eylül 1999’dan önceki hakları koruyan bir düzenleme olacak. Dolayısıyla burada primini 5000 güne tamamlayamayan ancak ‘yaştan’ diye adlandırılan kısmi emeklilik bekleyenleri de ilgilendiren bir detay var. Çünkü 1999 öncesi sigortalı kadın 50, erkek 55 yaş şartı, 15 yıllık sigortalılık süresi ile 3600 gün primi tamamladıklarında yaş haddinden emekli oluyordu.

Sonraki düzenlemelerle bu kişiler için de kademe getirildi ve yaş şartları artırıldı. Hatta 1999’dan sonra sigorta başlangıcı olanın prim şartı da yükseltildi. 100 binlerce kişi bu durumdan etkilendi. Şimdi yaş şartı 60’a kadar çıkan bu kapsamdaki kişiler daha fazla beklemeden 2-3 yıl erken emekli olacak. Prim şartı 4500’e sigortalılık süresi de 25 yıla çıkanlar eski sistem işletileceğinden şartları taşıyorsa hemen EYT’den emekli olabilecek.