En kutsal görev için hep birlikte sandık başına En kutsal görev için hep birlikte sandık başına

Milyonlarca insanın beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının 3 Mart 2023 tarihinde yasalaşmasından sonra geride EYT staj çıraklık mağduriyeti kaldı. 1999 öncesi staj sigortası başlangıç sayılacak mı sorusunun cevabı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e kilitlenen staj mağdurlarına müjde yine gelmemişti. Bundan sonraki süreç ne olacak? TGRT Haber’de Sosyal Güvenlik Müşaviri Onur Ünal, “Mağdur değiliz, kandırıldık” diyerek tepki gösterdi.

"EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURDUĞUMUZDA ÖĞRENDİK" Ünal, staj ve çıraklık mağduriyetinin meslek liselerine giden ve çıraklık yapan kişilere verilen sigorta kartının ve tescil numarasının emeklilik hizmet gününden sayılmamasından kaynaklandığını söyledi. “Kart sadece sağlık ve meslek hastalığı sigorta kolunu kapsıyor” diyen Ünal, şunları söyledi: “Sigorta tescil numarası ile sigortası başlanmış olanlar, yıllar sonra bunun sigorta girişi için kabul edilmediğini ve emeklilik hizmet hesabından sayılmadığını öğrendi. Yaşları 40-45 olan ve 11 yaşından beri iş hayatının içinde olan bu insanlar, EYT yasasıyla bir kez daha mağdur oldu. 8 Eylül 1999 önce SSK kartı ve SSK numarası ile EYT’li olamadılar ve hala 60 yaşına kadar çalışmak zorundalar. 11 yaşından beri çalışan insanlar.”

1 MİLYON 200 BİN KİŞİ BEKLİYOR “Mağduriyet değil kandırılmışlık” diyen Ünal, staj ve çıraklık mağdurlarının yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bizlere sigortalarınız emeklilikten sayılmıyor deseydiler bir yaz tatilinde uzun vadeli sigortalı olurlar ve mağdur olmazdık. Çoğu 2008’den sonra öğrendi. Çoğu SGK’ya emekli olmak için gittiklerinde öğrendi.”

ERDOĞAN’IN KAYITSIZ KALMAYACAĞINA İNANIYORUM Ünal, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayıtsız kalmayacağına ve 2’inci torba yasasına dahil edeceğine inanıyorum” dedi. “8 Eylül 1999 öncesi için 1 milyon 200 bin kişi var” diyen Ünal, 300 bin kişinin hemen yasa çıkması halinde emekli olacağını diğerlerinin ise şartlarını yerine getirdiklerinde 5-6 yıllık bir süreçte emekli olabileceklerine belirtti.