Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile şartlar ne olacak? EYT'liler ne zaman emekli olabilecek. EYT'liler ilk maaşı hangi ay alacak? EYT düzenlemesi ne zaman Meclis'e gönderilecek. Herkes bu soruların yanıtını beklerken, insan kaynakları dünyasında ise EYT endişesi hakim. Kariyer.net Genel Müdür Yardımcısı Didem Tan Arıkan, RYT sonrası İK profesyonellerini ve işletme sahiplerini bekleyen ciddi bir kaosun kapıda olduğunu belirtti.

BU ÜCRETLE GEÇİNMEK...

EYT düzenlemesiyle ilgili bir değerlendirme yazısı yazan Arıkan, "Sanırım en geç 2023 Mart ayına kadar 2,2 milyon kişi daha emeklilik hakkı kazanmış olacak. Ben bilerek “emekli olacak” demeyi tercih etmiyorum; zira bir çoğumuzun bildiği gibi bu insanların büyük bir kısmı hâlâ çalışmak zorunda. Emekli maaşını en düşük 5.500 TL en yüksek 22.000TL, civarında gibi düşünürsek, ortalama 2 çocuklu bir ailenin sadece bu ücretlerle geçinmesi çok da makul olmayacaktır.

EMEKLİ OLSALAR DA...

Dolayısıyla EYT ile emekli olsa dahi bu kitlenin kabaca yüzde 80’nin çalışmaya ihtiyacı olduğunu/devam edeceğini varsayalım. Kabaca 1,7 milyon genç emekli! Tam bu şekilde 1,7 milyon genç emekliyi düşünürken, aklınıza bir de “sessiz istifa” sürecinde olduğu kabul edilen kitleyi getirmenizi istiyorum.

Televizyoncu Metin Uca gözaltına alındı Televizyoncu Metin Uca gözaltına alındı

İşte tam bu noktada, her zaman olduğu gibi gene İK profesyonellerini, işletme sahiplerini bekleyen ciddi bir KAOS kapıda diye düşünüyorum. “Nedir bu kaos?” derseniz; bir süredir işten ayrılacağını düşündüğümüz potansiyel emeklilerin, yerini yeni ve genç çalışanlarla doldurmanın çok da kolay olmayacağı… Böylesi bir durum bağlılık kavramını kökten değiştireceği gibi ortalama çalışma sürelerini de biraz daha geriye çekecektir. Öyle ki bir süredir 25 – 35 yaş aralığında olmadığından pek de iş arama cesareti gösteremeyen genç emekli adayları potansiyel yeni fırsatları kovalarken, bir köşe kapmaca başlayacak. Bunlara ek olarak, basında çıkan haberlere dayanarak öngördüğüm emekli çalıştırmaya ilişkin de bazı kolaylıkların işletmelere sunulacağını da düşünürseniz, sanırım artık emekli olacak diye düşündüğünüz çalışanlarınız gözünüze o kadar da yaşlı gelmeyecek."