Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) merakla beklediği yasayla ilgili son düzlüğe girildi. Milyonlarca kişi “EYT ne zaman çıkacak?”, “EYT’de masadaki formüller neler?”, “Nasıl bir yol haritası izlenecek?” sorularına yanıt ararken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu çok kritik açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu, düzenlemenin yapılması halinde ilk etapta kaç kişinin emekli olacağını açıkladı.

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) merakla beklediği yasayla ilgili son düzlüğe girildi. Milyonlarca kişi “EYT ne zaman çıkacak?”, “EYT’de masadaki formüller neler?”, “Nasıl bir yol haritası izlenecek?” sorularına yanıt ararken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu çok kritik açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu, düzenlemenin yapılması halinde ilk etapta kaç kişinin emekli olacağını açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Haber Global ekranlarında milyonların heyecanla beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu düzenleme ile birlikte bekleyen herkesin emekli olamayacağını belirterek kaç kişinin yeni çıkacak EYT düzenlemesinden yararlanacağını açıkladı.

"İLK ETAPTA 1.5 MİLYONA YAKIN KİŞİ EMEKLİ OLACAK"

Sarıeroğlu, "Şu anda geçmiş senelerde hizmet süresi ve prim günü süreleri vardı. Bunda yapılan değişiklik. Bu düzenleme yapıldıktan sonra ilk etapta emekli olacak kişi sayısı 1 milyonun üzerinde. Dosya bazlı yaklaşık 12.5 milyon emeklimiz var. İlk etapta 1.5 milyona yakın kişinin emekli olacağı, sonra da sisteme girişin devam edeceği bir düzenleme olacak. Yaklaşık 3-4 milyon arasında bir vatandaşımızın bu kapsamda olduğunu tahmin ediyoruz. Hepsi bir anda olmayacak. Tabii detaylar için en doğru ağız Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, benim de hocam olan sayın Vedat Bilgin olacak" dedi.

"ASGARİ ÜCRETTE GÜÇLÜ BİR ARTIŞLA YENİ SENEYE GİRECEĞİZ"

Sarıeroğlu, asgari ücretle ilgili ise, "Asgari ücret artışı, tüm çalışma hayatındaki ücret skalasını etkileyen bir düzenleme. Bütün iş yerlerimiz ücret güncellemesi yapıyorlar. Sosyal yardımlar, yaşlı aylıkları, emekli aylıkları olduğu için çok geniş kitleleri etkiliyor. Güçlü bir artışla yeni seneye girmeyi düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"EYT OCAK AYI BAŞINDA NETLEŞECEK"

Memur olma fırsatı! Sözleşmeli personele kadro müjdesinde kritik ayrıntı Memur olma fırsatı! Sözleşmeli personele kadro müjdesinde kritik ayrıntı

27. Dönem 6. Yasama Yılı açılışında konuşan AK Parti Grup BaşkanvekiliAv. M. Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili çalışmaları aktararak sorunun üzerinde çalışmaların tamamlandığını ve netleşmesinin çok uzun zamana yayılmayacağı mesajını verdi. Akbaşoğlu, "Ocak ayı başında EYT'nin netleşeceğinden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

EYT'DE KESİNLEŞEN FORMÜL

Öte yandan milyonlarca kişi "Emeklilikte Yaşa Takılanlar'da kesinleşen formül hangisi?" sorusunun cevabını ararken Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz merak edilen soruyu yanıtladı.

'ÇÖZÜM AŞAMASINA GELDİK"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret, EYT ve kadroya geçecek işçilerle ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Bakan Bilgin, EYT ile ilgili "Onunla ilgili bir çözüm aşamasına geldik. O dosyayı tamamladığımız gün bir basın toplantısı ile ya da başka bir şekilde Türk kamuoyuyla paylaşacağız. Acil olan sorunların ertelenmemesi gerekir" dedi. Peki EYT düzenlemesinde kesinleşen formül hangisi? Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz merak edilen soruyu yanıtladı.

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

"4A SSK'lı çalışanların erkeklerde süre olarak 25 yıl ve 5.000 ile 5.975 gün, kadınlarda 20 yıl ve 5.000 ile 5.975 gün arasında prim günleri mevcutsa bunların emekli olmasını ben muhtemel olarak görüyorum.

Bağ-kur ve emekli sandığı çalışanlar içinse 2008 öncesi ve 2008 sonrası olarak ayrılıyor. Erkeklerde 9000 bin 25 yıl, kadınlarda 7200 gün 20 yıl olacak.

STAJ KONUSU

EYT düzenlemesinde büyük bir kesimde, meslek liselerinde yapmış oldukların stajın sigorta başlangıcı olarak sayılıp sayılmayacağını merak ediyor. Peki bu soruda olası ihtimaller ne?

Oradaki öğrenci kardeşlerimiz bir fiil normal çalışan gibi işe geliyorlar emek veriyorlar alın teri döküyorlar. Bununla ilgili duyumlarımız var. Borçlanma yöntemiyle alternatifler sunaraktan bunu da bu EYT kapsamına alınmasının gerekli olduğunu düşünüyorum."