• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Eylem vatandaşa zulümdür

  14.03.2008 15:36
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışanların iki saatlik iş bırakma eyleminin yasa dışı olduğunu söyledi.
  Eylem vatandaşa zulümdür
  Eylem vatandaşa zulümdür Eylem vatandaşa zulümdür Eylem vatandaşa zulümdür

  Başbakana Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Gazi Üniversitesi"nde düzenlenen törene katıldı. Törende yaptığı konuşmada Anayasanın sadece demokratik ve laik olduğuna vurgu yapıldığını ancak sosyal devlet ilkesini göz ardı edildiğini söyledi. Erdoğan şöyle dedi:
  “Eğer sosyal devlet olmazsanız, sosyal bir hukuk devleti olamazsanız, o zaman devlet öncelikli bir insan yapısı ile karşı karşıya kalırsınız. Biz devleti öncelikli değil, insanı öne alan, devleti arkaya çeken bir anlayışı temsil ediyoruz.”
  Erdoğan, sosyal güvenlik yasa tasarısına ilişkin gerçekleştirilen eyleme yönelik şu değerlendirmelerde bulundu:
  “Bakın şimdi bir şey yapılıyor, nedir o? İş yavaşlatma eylemi. Bunu yasal olarak yapmak kesinlikle yasaktır. Böyle bir şey yapmak yasaktır, bunu yapamazsın. Hukuken buna müsaade eden bir yasa maddesi yoktur. Şimdi soruyorum, yasal olmayan hangi davada olursa olsun bunu yapan kuruluşlar bir defa orada kendi insanına zulüm ediyor mu? Zulüm ediyor. Nasıl zülüm ediyor? Diyelim hastanelerde ise orda iş yavaşlatma suretiyle eğer beş kişiyi tedavi edecekse o iki saat içinde, bir defa o beş kişi orada dışlanmış olarak bekleyecek. Oysa oraya hangi şartlarda gelmişti. Aynı şekilde gişeleri, karayollarını düşünün. Araç çalışıyor iki saat orada. Benim vatandaşımın yakmış olduğu akaryakıtı kim telafi edecek.

  Büyükşehirlerimizde zaten böyle bir sıkıntımız varken böyle bir uygulamaya gitmenin acaba bir demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devlet içinde tanımlanabilir mi? Bunlar masada konuşulacak şeyler ve konuşulmuştur.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim