Türkiye'de konut satış rakamlarında yaşanan yükselişler hız kesmiyor. Konut fiyatları artmaya devam ederken ev sahibi olmak ve artık kira ödemek istemeyenler de nasıl ev alacaklarına ilişkin araştırmalarını sürdürürken ev alacaklara 500 bin TL'lik devlet desteği duyuruldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, artan fiyatların ardından duruma el attı. Pek çok kalemde destek ödemelerinde bulunan bakanlık bu kez ev almak ya da var olan evini onarmak isteyen emekliler için 500 bin liralık destek paketini duyururken programında kapsamı merak edildi.

BAKANLIK EV ALIMI VE ONARIMINA 500 BİN TL DESTEK SAĞLIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ev satın almak ya da konutlarını onarmak isteyenlere yönelik 500 bin TL'lik destek paketini duyurdu. Bakanlığın destek paketi kapsamında ev alacaklara 500 bin TL'ye kadar karşılıksız destek verileceği aktarılırken gündemin önemli konu başlığı haline gelen destek paketinin detayları araştırma konusu oluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen destek paketi kapsamında konutlarını onarmak isteyenlerle beraber yeni konut alacak olanlara da yardım yapılacağı belirtildi. Söz konusu destek programı kapsamında 35 bin liradan 500 bin liraya kadar vatandaşa nakdi destek verileceği bildirildi.

Destek paketine ilişkin bilgi sahibi olmak isteyen konut almak ve onarmak hedefi olan vatandaşlar için açıklanan paket kapsamında;

SGK resmen duyurdu! 4A / 4B / 4C çalışanlarını kapsıyor! Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor SGK resmen duyurdu! 4A / 4B / 4C çalışanlarını kapsıyor! Paralar faizi ile iade ediliyor, e-Devlet'ten başvuran alıyor

Basit ev onarımlarında 35 bin TL'ye kadar

Orta düzey ev onarımlarında 70 bin TL'ye kadar

Kapsamlı ev onarımlarında 100 bin TL'ye kadar

Prefabrik ev yapımlarında 300 bin TL'ye kadar

Betonarme ev yapımları/ev alımlarında 500 bin TL'ye kadar destek verileceği bildirildi.

Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılacağı belirtilirken verilen desteğin de 6 ay içerisinde harcanması şartı aranacağı bildirildi. Kapsamlı ev onarımında ve ev yapımlarında desteğin bir yıl içinde harcanması şartı aranacak. Bununla beraber hanedeki toplam net gelirin asgari ücretin 3'te birinin altında olması gerektiği belirtildi.