Gerek yaşlanmanın etkilerini azaltmak gerekse de memnuniyetsizlik oluşturan bölgeye müdahale etmek amacıyla yapılan estetik uygulamalara en az kadınlar kadar erkekler de ilgi gösteriyor. Özellikle beyaz yakalı genç yetişkin erkeklerin medikal estetik olarak bilinen botoks ve dolgu uygulamalarına ilgisi ciddi oranda artış gösterdi. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Mustafayev, bu durumun en önemli sebebinin tıp dünyasındaki gelişmeler başta olmak üzere sosyal medya ve dijitalleşme olduğunu ve gelecek dönemde erkeklerin medikal estetik ile ilgili taleplerinin kadınlardan daha fazla olabileceğini dile getirdi.

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği 2020’de sunduğu rapor ile sadece kadınların estetik tedavi gördüğüne dair yaygın ve yanlış inanışı ortadan kaldırdı. Bu rapora göre; 2020 yılında daha önceki yıllara kıyasla erkek ve kadınlar arasındaki estetik cerrahiye başvuru oranları arasındaki fark yüzde 11 azalmıştır. Erkeklerin ameliyatsız estetik başvuruları ise yaklaşık yüzde 6’ya ulaşmıştır. Günümüzde özellikle cerrahisiz, kesisiz ve risksiz medikal estetik işlemler sayesinde pek çok alana müdahale edilebilmesinin erkeklerin algısını ve tercihini etkilediğini söyleyen Dr. Nihat Mustafayev, “Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği'nin 2020 Plastik Cerrahi İstatistikleri raporunda, erkeklerde 1 milyondan fazla kozmetik işlem yapıldığını ve bu sayının artmakta olduğunu ortaya koymuştur. Bu rapora göre ise erkeklerde en çok tercih edilen medikal estetik uygulamaları Botoks (botulinum toksin) ve dermal dolgu oldu” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Klinik gözlemlerimiz doğrultusunda şunu söyleyebiliriz; özellikle beyaz yakalı genç yetişkin erkekler ameliyatsız estetik işlemler için vakit ve para harcıyor. En önemlisi de bunu kendisi için bir yatırım hatta bir ihtiyaç olarak görüyor. Bu düşünce biçimi ve tutum değişikliği devam ettikçe ameliyatsız estetik işlemleri tercih ve talep eden erkeklerin sayısı da artmaya devam edecektir.”

Erkeklerin tercih ettiği en popüler estetik uygulamalar