Araç sahiplerinin beklediği akaryakıt indirimi geldi Araç sahiplerinin beklediği akaryakıt indirimi geldi
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin açıklanmasına sayılı günler kala, esnaf kesimi de taleplerini sıraladı. Düzenleme kapsamında esnaf ve sanatkarların da mutlaka gündeme alınması için gerekli görüşmeleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı” dedi.

FAZLA GÜN, DÜŞÜK MAAŞ

Esnafın yanında çalışan işçinin 7200 prim günü ile emekli olurken esnafın 9000 günü doldurmak zorunda olduğunu hatırlatan Palandöken, “En fazla primi ödeyen esnafımız, en düşük maaşı alıyor. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5400’dü. Norm birliği ile sosyal güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi” diye konuştu.

Bendevi Palandöken, “Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak sosyal devlet ilkesi gereği norm birliğinden istifade etmesi sağlanmalı” dedi.

KAYIT MAĞDURIYETI SÜRÜYOR

2000 öncesinde vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağkur’a kayıt olmayanların mağduriyetinin de devam ettiğini ifade eden Palandöken, “Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın bu problemleri mutlaka çözülmeli. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz” dedi.