İzmir'in Buca ilçesinde, eşi Sevgi Polat'ı (48), bilettiği baltayla öldüren Yakup Polat (54) hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararının gerekçesi açıklandı. Kararda, sanığın eyleminin 'acımasız', 'kötü' ve 'zalim' bir şekilde gerçekleştiğinin aşikar olduğu belirtilirken, baltayı biletmesini gerektirecek bir durumun bulunmadığı ve olaydan önce biletmesinin eşini öldürmeyi önceden tasarladığını ortaya koyduğu vurgulandı.

Buca ilçesinde 1'i engelli 4 çocuk babası Yakup Polat ile eşi Sevgi Polat, 26 Kasım 2019'da Yeşilbağlar Mahallesi 637/58 Sokak'ta bulunan apartmanın 3'üncü katındaki evlerinde tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Yakup Polat, eşine baltayla vurdu. Sevgi Polat yaşamını yitirdi, polisi arayan Yakup Polat ise eşini öldürdüğünü söyledi. Eve gelen ekipler tarafından gözaltına alınan Yakup Polat tutuklandı. Hakkında 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan Polat, İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamanın ardından indirimsiz olarak 'tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

'YARALARIN HER BİRİ ÖLÜM MEYDANA GETİRİR NİTELİKTE'

Sanık Polat'ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran heyet, gerekçeli kararını açıkladı. Kararda İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nin raporu yer buldu. Raporda, Sevgi Polat'ın kolunda ve burnunda kırık olduğu belirtilirken, yüzünde de çok sayıda düzgün kesici alet yarası olduğunun altı çizildi. Ölü muayene tutanağında ise sırtta, boyunda, sol üst kolda kesici alet yarasının olduğu, vücudunda tespit edilen 3 kesici, ezici alet yarasının her birinin tek başına ölüm meydana getirir nitelikte olduğu yer aldı.