Hindistan'da iki savaş uçağı düştü: 1 ölü Hindistan'da iki savaş uçağı düştü: 1 ölü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye 2023 Zirvesi ve Para Sohbetlerine video mesaj gönderdi.

Dünyanın son 3 yıldır salgınla başlayan ardından sıcak çatışmalar ve bölgesel gerilimlerle daha da çetrefilleşen sancılı bir süreçten geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son yılların en yüksek rakamlarına ulaşan enerji, gıda ve ham madde fiyatları ile buna bağlı olarak ortaya çıkan enflasyon sorunu, hiçbir ayrım gözetmeden tüm ekonomileri zorluyor. Öte yandan faizleri artırarak enflasyonu düşürme üzerine kurulu klasik yöntemlerin şimdiye kadar beklentileri karşılamadığını görüyoruz. Bu tarz politikalarla enflasyonu dizginlemeye çalışan pek çok ekonomi bugün hayat pahalılığı yanında istihdam kayıplarıyla da mücadele ediyor. Türkiye olarak son 20 yılda hayata geçirdiğimiz sağlam altyapıyla birlikte üretimi, istihdamı, ihracatı ve cari fazla yoluyla büyümeyi esas alan ekonomi modelimiz sayesinde hamdolsun bu sıkıntılı dönemi nispeten rahat geçiren ülkelerden biriyiz." dedi.

"İhracatımız 300 milyar dolar eşiğine doğru yaklaşıyor"

İhracatın her ay rekor kırarak 300 milyar dolar eşiğine doğru yaklaştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Organize sanayi bölgelerimiz, fabrikalarımız, imalat tesislerimiz harıl harıl çalışıyor. Yollarımız ve otobanlarımız ülkemizden Avrupa, Asya ve Orta Doğu'ya yük taşıyan tırlar ve kamyonlarla dolu. Salgının en çok vurduğu turizm sektöründe, zararlarımızı telafi etmenin ötesine de geçerek farklı bir ivme yakaladık. İş gücüne katılım oranımız artmasına rağmen istihdama ilk kez 31 milyon sınırını aşma başarısı gösterdik. Yerli ve milli elektrikli otomobilimiz olan TOGG'un üretim tesisinin açılışını Cumhuriyetimizin 99. yılında büyük bir gururla gerçekleştirdik. Dünyanın en büyük 5. barajı olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin açılışıyla enerji hamlemizi bir adım öteye taşıdık. Karadeniz'de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gazı vatandaşlarımızın emrine verme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Avrupa ve Amerika dahil herkesin gündemini meşgul eden hayat pahalılığı ve enflasyon meselesini de adım adım çözüme kavuşturuyoruz." diye konuştu.

"Enflasyonun boynunu kırmış olacağız"

Enflasyona ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aldığımız tedbirlerin etkisiyle İnşallah önümüzdeki yılbaşından itibaren enflasyonun boynunu kırmış olacağız. Savunma sanayii alanında kısa sürede ulaştığımız seviye ise milletimizin gurur kaynaklarından bir haline geldi. 2002 yılında sadece 248 milyon dolar savunma sanayi ihracatı varken, geçen sene 3 milyar 224 milyon dolar ile rekor kırdık. Bu yıl 4 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamı bekliyoruz. Silah ve mühimmattan füzelere, insansız hava, kara, deniz araçlarından helikopterlere ve gemilere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan sistemleri yerli ve milli olarak tasarlıyor, üretiyor ve geliştiriyoruz. 2023 senesini ekonomi ve enerjide olduğu gibi savunma sanayiinde de pek çok ilkin yaşandığı bir milat yapmakta kararlıyız. Türkiye yüzyılı vizyonumuzu tüm unsurlarıyla hayata geçirene kadar durmayacak, mücadelemizi kesintisiz bir şekilde sürdüreceğiz. Bu kritik süreçte ne terör örgütlerinin ne küresel ayak oyunlarının ne de mandacı ekonomistlerin bizi yolumuzdan alıkoymasına izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Çiftçiye gelir koruma poliçesi geliyor

Zirvede konuşma yapan Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de tarım ve gıda, su ve enerji için çalışmaya devam ettiklerini özellikle suyun tasarruflu kullanılması için belediyelerle birlikte proje geliştirdiklerini dile getirdi. Kirişci, hedeflerinin yüzde 76 olan tarımsal sulamanın payını yüzde 70’lere, 65’lere hatta 60’lara kadar indirmek ve sulamadaki verimliliği yüzde 50-55-60 artırmak ve böylelikle de tarımsal sulama başta olmak üzere suyu en verimli kullanmak olduğunu dile getirdi. Tarımda kadın istihdamı için sosyal güvenlik desteği vereceklerini sözleşmeli üretimi de zorunlu kılacaklarını kaydeden Kirişci, “Gelir koruma poliçesini hayata geçiriyoruz. Diğer sigortalarda olduğu gibi tarımda da gelirini garanti almak isteyen üreticiler için poliçelerinin üretilmesine katkıda bulunacağız. Primin yüzde 60’ını biz sağlayacağız.” dedi.