En şiddetli deprem sırasında bile oluşturulan yaşam üçgeni yaşama tutunma oranını artırıyor. Uzmanların her deprem sonrası hatırlattıkları yaşam üçgeninin önemini ve nerelerde yapılabileceklerini sizler için derledik. Yaşam üçgeni nedir ve nasıl yapılır?

Yaşam üçgeni uluslararası kabul görülen afetler sırasındaki koruma alanıdır. Özellikle deprem sırasındaki büyük önem arz eden yaşam üçgeni hakkında merak edilenlerini araştırdık.

Evde aslında sürekli yanında geçtiğimiz bir alanın deprem sırasında sizi koruyan alan olduğunu biliyor muydunuz? İşte sosyal medyada ve televizyonlarda uzmanların altını çizdiği yaşam üçgeni...

 

YAŞAM ÜÇGENİ NEREDE YAPILIR?

Koltuk arkası, buzdolabı, çamaşır makinesi ya da büyük ve sağlam dolapların yan taraflarında durduğunuz yer yaşam üçgeniniz olur.

Sizi etraftan gelen yığın ve darbelere karşı korur. Ancak bu yerde ayakta durulmaz. Bu alana geçtiğiniz an ellerinizi başınız ve enseniz arasına koyup bacak arasına doğru eğerek tıpkı anne karnındaki bebek gibi durmanız gerekir.

Bu hareket hem sizi korur hem de deprem sonrası hareket etme durumunuzu kolaylaştırır. Bu yüzden yaşam üçgenini çocuklarınıza öğretin.

Depremler sırasında evinizde kendinizi güvenceye alın. Kurtarma çalışmaları sırasında da yaşam üçgeni sağlık çalışanlarının UMKE ve AFAD gibi müdahale ekiplerinin işini kolaylaştırır. Size güvenli olarak ulaşırlar.