• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  En kritik gün

  13.10.2008 05:47
  Avrupa’da artık büyük bir banka batmayacak
  En kritik gün
  En kritik gün En kritik gün En kritik gün

  Avrupa"da artık büyük bir banka batmayacak
  Avrupa Birliği liderleri, bundan sonra hiçbir büyük bankanın batmasına izin vermeyeceklerini açıkladılar. Dünya şimdi nefesini tuttu Piyasalrın bugün vereceği tepkiyi bekliyor.

  Paris"te dün biraraya gelen 15 ülkenin lideri, Avrupa"daki finansal sistemi kısmen devlet garantisi altına alan bir bildiriye imza attı.

  Alınan karara göre hükümetler iflas eden önemli finansal kuruluşları kurtaracak, zor duruma düşen bankalara sermaye enjekte edecek. Bankalar arası işlemler, devlet garantisi altına alınacak

  Avrupa Birlği liderleri dün Paris"te küresel finansal krize son ve vurucu darbeyi yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı"nın söz verdiği “Cesur karar” alındı ve AB “bundan böyle Avrupa"da sistem için önemli bir bankanın batmasına izin verilmeyeceğini” açıkladı. Avrupa"daki finansal sisteme kısmen devlet garantisi getirmek anlamına gelen bu karara göre AB liderleri kriz bitene kadar bölgede hiçbir finansal kuruluşun iflas etmesine izin vermeyecek, gerektiğinde sıkıntıya giren kuruluşlara sermaye enjekte edecek. Bankalar arası tüm işlemlerin devlet garantisi altına alındığı kararını da açıklayan AB ülkeleri böylece finansal sistemdeki panik havasını bitirerek, finansal sistemdeki kilidi çözmeyi hedefliyor.


  Bu arada dün birbiri ardına alınan kararlarla Avrupa finans sektörü kısmen kamulaşıyor. Geçtiğimiz hafta sonunda ABD"den gelen ilk kamulaştırma açıklamasından sonra bankaların kısmen kamulaştırılmasında Avrupa"da bayrağı İngiltere ele aldı. İngiltere ülkenin en büyük 4 bankası için kurtarma planı yarattı. Ülkenin en büyük 4 bankası olan HBOS, Royal Bank of Scotland, Lloyds TSB ve Barclays için 50 milyar sterlinlik (87 milyar dolar) bir plan hazırlandı. Kurtarma planı hükümeti, HBOS ve Royal Bank of Scotland"da en büyük hissedar haline getirecek.

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown dün “Bu Avrupa için karar zamanı” dedi ve ülkesi Euro bölgesinde yer almasa da Paris"te yapılan AB liderler zirvesine katıldı. Bu sırada Zirve"nin evsahibi Fransa"da da bankacılık sektörünün kısmen kamulaştırılmasına izin verecek bir yasa üzerinde çalışmalara başlandı. Fransa"da Bakanlar Kurulu, bugün olağanüstü yapacağı toplantıda, zor durumdaki bankalara yardım edilmesiyle ilgili yasa tasarısını görüşecek.

  Portekiz de kervanda

  Geçen hafta Başbakan Francois Fillon tarafından gündeme getirilen öneri, oluşturulacak yeni kuruma, vakit geçirmeden kriz içindeki bankaya fon aktarması için yetki verilmesini öngörüyor.

  Daha sonra bir açıklama da Portekiz"den geldi. Portekiz Maliye Bakanı, hükümetlerinin bankaları global finans krizinden korumak için 20 milyar euroluk bir paket hazırladığını açıkladı. Bakan Santos, “Merkezleri Portekiz"de olan finans kuruluşlarına devlet garantisi getirmeye karar verdik” dedi. Bu garantinin limitinin 20 milyar euro olduğu belirtildi. Daha sonra Norveç bankaları krizden kurtarmak için 41 milyar euroluk yeni paket açıkladı. Almanya"dan da aynı yönde bir açıklama bekleniyor.

  Dünya kontrollü bir kapitalizme geçiyor

  MERRILL Lynch Global Varlık Yönetimi Direktörü Gary Dugan, küresel piyasalarda geçen bir haftada “tam bir küresel felaket yaşandığını” söyledi. Dugan, ABD"de kurtarma operasyonunun boyutunun 5 trilyon dolara ulaşabileceğini belirtti. “Şimdi biz çok daha fazla düzenleyici, daha kontrollü bir kapitalizme doğru geçiyoruz” diyen Dugan, kriz karşısında Türkiye"nin durumunu şöyle değerlendirdi: “Türkiye için iyi haber, dünyada enflasyonist baskı azalıyor. Petrol 80 dolara kadar inerse, bu Türkiye"de olumlu katkı yapacaktır.”

  Küresel finans sistemi çöküşün eşiğine geldi

  UluslararasI Para Fonu IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, dünyada finans sisteminin çökmenin eşiğinde olduğunu belirterek, G-7"nin kabul ettiği ve ardından diğer ülkelerin de benimsediği beş maddeli eylem planını, krize karşı küresel koordinasyon için ilk adım olarak övdü. Öte yandan, G-7"nin benimsediği eylem planının somut önlemler içermemesine yönelik bazı eleştiriler devam ediyor. Harvard Üniversitesi öğretim üyelerinden, IMF"nın eski Başekonomisti Kenneth Rogoff, “G-7"nin, gerekli bütün adımları atacağını dile getirmesi, neyin en iyi ve gerekli olduğunu bilip bilmedikleri sorusunu havada bırakıyor. Bu, G-7 için kritik bir andı. Sanırım piyasalar, hayal kırıklığına uğrayacak” dedi.

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim