• BIST 106.926
 • Altın 151,399
 • Dolar 3,6776
 • Euro 4,3280

  'Emre hiçbir yere gidemez'

  25.11.2010 21:53
  Fenerbahçe Teknik Direktör Aykut Kocaman, basın mensuplarının karşısına geçti.
  Emre hiçbir yere gidemez
  'Emre hiçbir yere gidemez' 'Emre hiçbir yere gidemez' 'Emre hiçbir yere gidemez'

  Fenerbahçe Teknik Direktör Aykut Kocaman, takımın son 3 sezondur beklentiyi karşılayacak bir performans sergileyememesinin taraftar dahil herkeste bir sıkıntı yarattığını belirterek, bazı oyunculara gösterilen tepkilerin de bundan kaynaklandığını kaydetti.

  Aykut Kocaman, Fenerbahçe'nin bugün yaptığı antrenman sonrası Can Bartu Tesisleri'nde basın mensuplarıyla bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

  Bucaspor maçının ardından yapılan basın toplantısında gergin göründüğünün hatırlatılması üzerine, taraftarların bazı oyunculara tepki göstermesine dikkat çeken Kocaman, ''Fenerbahçe'de bazı şeyler son sezonlarda istediğimiz gibi gitmiyor. Son 3 sezondur yaşanan sıkıntılar ve geçen sezon son haftada kaybedilen şampiyonluktan sonra herkesin hoşgörüsünde bir azalma var. Bu stada da yansıyor. Oyuncularla ilgili tasarruflar transfer döneminde yapılır. Oyun oynanırken seyircinin bazı oyuncular için sahaya verdiği enerji, zaten geliş gidişleri olan takımdaki kırılmayı biraz daha fazlalaştıracak gibi geliyor'' dedi.

  Kendisinin eski bir futbolcu olarak oyuncuların psikolojisini iyi anladığını anlatan Kocaman, ''Oyuncular, saha içinde operasyondayken daha fazla destek bekler. Hep böyle olur. Meydana gelecek olumsuz şeyler onları geri çekiyor. Maç içinde her an kırılma olabilir. Bizim en büyük desteğimiz taraftar. Kararların verilme anı oyunun içindeki anlar değil, transfer zamanıdır. Seyircinin tepkisini de anlayabiliyor, nedenlerini biliyorum. Ters elektrik geldiği zaman, kırılma eşiğimiz düşebilir. Bucaspor maçı sonrasında da tatsızlık buydu'' diye konuştu.

  Teknik adam, Fenerbahçe takımını arka arkaya maçlar kazanarak şampiyonluğa ulaşmasının yaşanan psikolojik durumun düzelmesi için en önemli ilaç olacağını dile getirerek, ''Bu psikolojinin düzelmesi için başka ilacımız yok. Takıma olan güvenin artmasıyla biraz daha hoşgörünün olduğu bir ortam o zaman meydana gelir'' ifadelerini kullandı.

  -''ŞAMPİYONLUĞUN EN BÜYÜK ADAYI FENERBAHÇE''-

  Aykut Kocaman, Fenerbahçe'nin gelecekteki performansıyla ilgili beklentilerini de şöyle anlattı:

  ''İlk yarıyı lider de bitirebiliriz, liderin birkaç puan gerisinde de tamamlayabiliriz. İkinci yarıda takımımızın bir adım daha yukarı çıkacak kalibrede olduğunu düşünüyorum. Takım savunması anlamında bir adım öne çıkacağımızı tahmin ediyorum. Şampiyonluğun en büyük adayının Fenerbahçe olduğunu düşünüyorum. Bunu bir futbol adamı olarak, olaylara bakarak söylüyorum.''

  -''TAKIM HÜVİYETİ ARAYIŞINDAYIZ''-

  Aykut Kocaman, Fenerbahçe takımının özellikle deplasman maçlarındaki performansının eleştiri alması konusunda, giderek bu konuda iyileşme gösterdiklerini söyledi.

  Deplasman maçlarında giderek oyun kontrolünü kendi ellerinde tutmaya başladıklarını belirten sarı-lacivertli teknik adam, ''deplasman maçlarında gerçek hüviyetimizi bulma arayışındayız. Önümüzdeki İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçına da bu enerjiyle çıkacağız'' derken, skoru koruyamama sorunuyla ilgili olarak ise ''Gol bulunca temponun düşmesi normaldir, ama rakibe de maçı alamayacağını hissettirmek gerekir. Büyük takımın sistemi budur. Oyunun kontrolünü elimize alma çabasında hiçbir şikayetim yok. Basit hata oranı artınca rakip kolay geliyormuş gibi gözüküyor. Temel problem burası'' ifadelerini kullandı.

  -''HÜCUMDAKİ KADAR SAVUNMADA DA ETKİLİ OLMAK İSTİYORUZ AMA...''-

  Fenerbahçe'nin hücumdaki tüm gücüne karşın savunmadaki zaaflarının dikkat çektiğiyle ilgili bir soru üzerine Kocaman, şunları söyledi:

  ''Sorunlar var. Kaynağını söylemek, oyuncularıma karşı hiç yapmadığım bir şey. Temel problemi söyleyerek kenarından dolaşmaya çalışıyorum. Tehlikeli bir iş çünkü bu. Bu sene çok gol atıyoruz. Sahayı geniş kullanmak ve çok hızlı oynamak gerekiyor. Yerleştirmeye çalıştığım sistemin bir takım gelişmelerini izlerken, bir takım şeylerden de fedakarlık yapmak zorunda değiliz. Ama yine de bazı şeylerin geride kalması olağan. İçerde oynadığımız maçların ilk bölümlerinde oyun hızının standart üstü olduğu gözüküyor. Bunlar olurken savunma da olağanüstü olsun istiyorum, ama bunun problem yaratması kadar normal bir şey yok. Takımda gol atmaya yönelik bir refleks var. Geçmişte 103 gol attığımız sezonda da 38 gol yenmişti. Şampiyon olunacaksa bu sorun değil. Genel gidişata gerekçe olsun diye söylemiyorum. Bu hızlı hücum oyunu içine savunmada biraz zaaf olması çok anormal bir durum gibi gözükmüyor.''

  Oyuncularının hem hücumda, hem de savunmada iyi oynama isteğinin bulunduğunu, ancak bunu başarmakta sıkıntıları olduğunu ifade eden sarı-lacivertli teknik adam, ''Kora kor ikili mücadele vermek ile bunun için çalışmak arasında ciddi fark var. Başarılı olduğumuzu söyleyemem. Bu halimizle bile ligin en fazla top kazanan takımıyız. İkili mücadelede biraz daha fedakarlıkla daha da bu sayıyı artırabiliriz. Niyetlerinin ve gayretlerinin iyi olduğunu görüyorum. Belki biraz daha kuvvet çalışmaları yapmalıyız'' şeklinde konuştu.

  -''SAKATLIKLAR ETKİLİYOR''-

  Fenerbahçe takımının iyi gittiği bir dönemde, bir anda stratejik noktalardaki oyuncularının sakatlanmasının kendilerini etkilediğini anlatan Kocaman, ''Şimdi söyleyemeyeceğim, belki de hiçbir zaman söylemeyeceğim bir takım sorunlar da var. Sakatlıklar nedeniyle bazı oyuncuların bir anda ayrılması sonrası, hazır oyuncu eksikliğimiz oldu'' dedi.

  Türkiye'de kas sakatlıklarının artmasıyla ilgili, Fenerbahçe için bu durumun geçerli olmadığını anlatan Kocaman, ''Bizim en büyük derdimiz bağ sakatlıkları oldu. Bu sakatlıkların oluşmasında yanlış antrenmanlara pay vermek olduğu kadar, oyuncuların özellike kendilerine biraz daha dikkat etmelerine eşit pay vermek lazım. Dışardan yanlış saptamalar yapılıyor'' diye konuştu.

  -SCHUSTER'İN YORUMUNA DEĞİNDİ-

  Beşiktaş Teknik Direktörü Bernd Schuster'in, ''Türkiye'de hala 1960'lı yılların futbolu oynanıyor'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Aykut Kocaman, şöyle konuştu:

  ''Fenerbahçe'de çalışmadan önce çeşitli takımlarda teknik direktörlük yaptım. Zaman zaman röportajlarda, maç sonu toplantılarda dillendirdiğim şeyler vardı. Ben de Türkiye'de oyununu, son dönem hariç, daha fazla bozma bölümünün gündemde olduğunu, oynama bölümünün daha az olduğunu düşünüyordum. Bir kaç takım bunu bozmaya başladı. Önemli bir gelişme. Tam o cümlelerle olmasa da genel olarak futbolu bozmaya yönelik oyunun daha yoğun şekilde antrenörler tarafından dizayn edildiğini düşünüyorum. Oyunu yapmak zordur, çünkü oyun şeklini düşünmeye yönelik hamleler gerektirir. Ama bozmak çok daha kolay. Ben de son 2 seneye kadar bozma yönünün Türkiye'de daha fazla olduğunu düşünüyorum. Artık futbolu plan dahilinde oynamak isteyen daha fazla takımlar oluşmaya başladı. Eskiden 4 büyük takım oynamak isterdi. Şimdi daha fazla takım başladı buna. Futbolumuz adına önemli bir gelişme.''

  - Fenerbahçe Teknik Direktör Aykut Kocaman, takımın yıldız oyuncularından Alex de Souza ile arasında sorun olduğu şeklindeki söylemlerin gerçek olmadığını söyledi.

  Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nde basın mensuplarıyla sohbet toplantısı yapan Aykut Kocaman, Alex'le ilgili hiçbir problemi olmadığını aktarırken, ''İnsanla, futbolcuyla uğraşmak benim karakterimde yok. Performansla ilgili sadece. Alex'in topla buluşma sayısında çok büyük artış oldu. Ben bir adım daha öne çıkacağını düşünüyorum. Potansiyeli var ve kullanması gerekiyor. Her türlü hamlede art niyet aranması kadar saçma bir şey yok. Alex, en başarılı sezonlarından birini yaşıyor şimdi. Lider oyuncunun bir yaptığını, takım iki yapmak için uğraşır'' dedi.

  Alex'in Bucaspor maçında attığı ilk golün, Fenerbahçe'nin lig tarihindeki 3000. golü olmasına maç sonrası toplantıda değinmemesinin farklı şekilde yorumlandığının söylenmesi üzerine sarı-lacivertli teknik adam, ''3000. gol vallahi aklıma gelmedi maç sonrası. Aklımda yoktu. Unuttuk, hata yaptım da derim'' ifadelerini kullandı.

  Kocaman, sezon sonu sözleşmesi bitecek Alex'in takımda kalmasına nasıl baktığı şeklindeki bir soru üzerine, şu cevabı verdi:

  ''Alex, bu takımda oyuncuların gelişmesinde en önemli etkenlerden biri. Alex bir başka oynuyor. Doğaçlama biliyor ne yapacağını. Fenerbahçeli genç oyuncular için bir şanstır. Ben burada olduğum sürece Alex'in takımda olması bana rahatsızlık değil, güç verir. Bu kadar önemli biri.''

  İstanbulspor'da oyuncu-antrenör olarak görev yaptığı dönemde, birçok maçta kendisine dahi forma vermediğini anlatan Kocaman, ''Ben oradaki maçların çoğunda kendimi bile oynatmadım. Yani ben kendimi oynatmadım, çünkü doğru değildi o zaman. Ben Alex'e niye takayım? Bu iş böyle yapılmaz. Çapsızlık, yetersizlik, iş bilmiyor denebilir, bunlar farklı şeyler. Yapamayacağımı hissettiğim anda çekilirim ben, kimse tutamaz beni burada. Takıntılı gibi gösterilmek beni üzüyor'' diye konuştu.

  -''CRISTIAN İŞİNİ BİR ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞIYOR''-

  Aykut Kocaman, taraftarların tepki gösterdiği Cristian'ın önemli bir oyuncu olduğunu dile getirerek, işini yapmaya çalıştığını belirtti.

  Türkiye'de eleştirilmek istenen oyuncunun önce, ''Geriye oynuyor'' diye öne atıldığını aktaran Kocaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Crisitan'ın temel özelliği topu öne doğru aktarmadaki becerisidir. Neden bu hale getirildiğini sormak istemiyorum. Merkezde oynayan oyuncuların asli görevi, bir dalga kıran görevi yaparak rakip atakları karşılamak, sonra da pasını vermektir. Top kaybı en az olması gereken oyunculardır. Bütün dünyada böyledir. Bazı oyunculara olumsuz bakmaya çalıştığımızda geriye doğru oynuyor eleştirisi geliyor. Cristian, pas yüzdesi, öne doğru oynama yüzdesi en yüksek oyuncularımızdan birisi. Bu bizim toplum anlayışımız. Bazı oyuncular ne yaparsa yapsın eleştiriliyor. Cristian işini bir şekilde yapmaya çalışıyor. Problem bakış açımızla ilgili. Kendisi 1,5 senedir Türkiye'de ve bu durumlara ne kadar alıştığını bilmiyorum.''

  -''TRANSFER İÇİN BİR PLANLAMA HENÜZ YAPILMADI''-

  Teknik direktör Christoph Daum döneminde transfer istemediği, ancak şimdi ise transferler istediği şeklinde kendisine suçlamalar yapılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Aykut Kocaman, ''Beni üzen şey, bazı şeylerin art niyetli olarak yapıldığının ileri sürülmesi. Yapmadığım, aklımdan bile geçmeyen şeylerin bana isnat edilmesi beni çok üzüyor'' ifadelerini kullandı. Kocaman, ''Eksikler her takımın var. Dünyanın en iyi takımlarının da var. Bizim de eksiklerimiz var. Tespit ediyoruz. Transfer zamanında onarıp onarmama kararımız henüz yok. Transfer için şu anda bir planlama yapılmadı'' dedi.

  Genç oyuncuların performanslarının inişli çıkışlı olacağını ve Fenerbahçe gibi beklentilerin büyük olduğu camialarda genç oyuncular üzerinden planlama yapmanın sıkıntı yaratabileceği görüşünü yineleyen Kocaman, yabancı oyuncu transferinin ise yerli oyuncuya göre daha kolay gerçekleştirilebildiğini belirtti.

  Öte yandan Kocaman, takımdan ayrılmak istediği yönünde hiçbir oyuncusunun kendisiyle yüz yüze görüşmediğini söyledi.

  -''GÜÇLÜ BİR KADROMUZ VAR''-

  İstanbul Büyükşehir Belediyespor'la yapacakları maçın ardından yönetimle birlikte transfer konusunu gündeme almaya başlayacaklarını aktaran Aykut Kocaman, sakat oyuncuların da tam olarak dönmesiyle güçlerinin daha da artacağını vurguladı.

  Emre, Lugano, Özer, Güiza ve Uğur'un takıma dönmesinin kendileri için çok önemli olduğunu anlatan Kocaman, ''Fenerbahçe'nin kuvvetli bir kadrosu var. Her pozisyonda iki tane kuvvetli oyuncu oluyor. Bu kuvvetli oyuncuları uzun süre bir arada tutamama sorunumuz oldu. Buna rağmen eksiklerimiz de var. Temel sorun, özellikle 3-4 oyuncumuzdaki özgüven kaybı. Ben bu kadronun yeterli olduğunu düşünüyorum ama bazı oyuncularda özgüven kaybı var ve bu onlarda düşüşe neden oldu. Sorunsuz, sağlıklı oyuncuları bir araya toplamak ve onlarla bir arada olmak, güçlü kadroyu ortaya çıkarabilir. Bunları ikinci yarı için söylüyorum'' diye konuştu.

  Kocaman, Emre Belözoğlu ile Lugano'nun İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçına yetişmelerinin zor olduğunu aktardı.

  -ANDRE SANTOS KONUSU-

  Gaziantepspor maçı öncesi sakat olduğunu ileri sürerek kadroda yer almayan, ardından gittiği Brezilya Milli Takımı'nda forma giyen Andre Santos'un durumuyla ilgili olarak görüşü ve ''Vitrin olması için mi Bucaspor maçında oynatıldı?'' şeklindeki soru üzerine Kocaman, şu ifadeleri kullandı:

  ''Andre Santos'un transfer olabilmesi için vitrin olarak oynatılması konusu benim doğama aykırı. Teknik direktörlük farklı bir iştir. Bir parça değiştirmeye benzemez. İnsanların beklentileri, duyguları, düşünceleri vardır. Bazı şeylerin matematiğini kendi içinizde yapıyorsunuz. Vitrin konusunda çok net yanıt veriyorum. Diğer yönde ise kendi ölçütlerim var. Oyuncu sakat olduğunu söyleyip antrenmandan çıkmış. Çıktığını bile görmedim. Benim doğama uygun bir davranış değil ama madem (Sakatım) deyip çıktıysa, güle güle dedik. Sonrası benim kendi tercihimdir.''

  -''EMRE BİR YERE GİDEMEZ''-

  Teknik direktör Aykut Kocaman, Emre Belözoğlu'nun İngiliz devi Liverpool'un transfer listesinde olduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, bu oyuncunun kendisi için çok önemli olduğunu belirtti.

  Liverpool'un teklifi olması halinde tutumunun sorulması üzerine Kocaman, ''Emre, takımın ruhunu taşıyan oyunculardan birisi. Transferi kesinikle söz konusu olamaz. Bir yere gidemez. Böyle bir şeyi istemem'' dedi.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Zirveden Metrise Azizli yıllar14 Temmuz 2011 Perşembe 07:15
 • Kulaçsız altın madalya aldı14 Temmuz 2011 Perşembe 07:14
 • Nouma: Tayfur düzgün bir adam, çok şaşkınım14 Temmuz 2011 Perşembe 07:02
 • Havutçu ve Adalı da tutuklandı14 Temmuz 2011 Perşembe 04:08
 • TFF teslimiyet içerisinde13 Temmuz 2011 Çarşamba 22:49
 • Çalımbay o iddiaları yalanladı13 Temmuz 2011 Çarşamba 18:38
 • Taraftarlar ayaklandı 13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:10
 • G.Sarayda yeni formalar tanıtılacak13 Temmuz 2011 Çarşamba 17:4:
 • Aziz Yıldırımın avukatları harekete geçti... 13 Temmuz 2011 Çarşamba 16:55
 • Galatasaray: Kimseyi sırtından vurmuyoruz! 13 Temmuz 2011 Çarşamba 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim