Emekli, asgari ücretli, dar ve orta gelirli milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Ev almak isteyen vatandaşları için yeni detaylar ortaya çıktı. Sektör temsilcileri ve Emlak Konut yönetimi vatandaşın konuta daha kolay ulaşması için yol haritası hazırlayacak. Edinilen bilgilere göre konut liste fiyatı üzerinden indirim yapılması, peşinatın ve konut kredi faizlerinin düşürülmesi üzerinde görüş alışverişi yapılacak. İşte sosyal konut projesiyle ilgili son dakika tüm detaylar...

Emekli, asgari ücretli, dar ve orta gelirli milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Ev almak isteyen vatandaşları için yeni detaylar ortaya çıktı. Sektör temsilcileri ve Emlak Konut yönetimi vatandaşın konuta daha kolay ulaşması için yol haritası hazırlayacak. Edinilen bilgilere göre konut liste fiyatı üzerinden indirim yapılması, peşinatın ve konut kredi faizlerinin düşürülmesi üzerinde görüş alışverişi yapılacak. İşte sosyal konut projesiyle ilgili son dakika tüm detaylar...

Vatandaşın ve hükümetin gündemindeki önemli konulardan biri konut. Dar ve orta gelirli vatandaşın ev sahibi olması için önemli adımlar atılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi açıklandı. Şimdi ise sırada orta ve orta üstü gelir grubu için kampanya var.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iştiraki olan Emlak Konut GYO öncülüğünde yeni bir konut kampanyası düzenlenecek. Özel sektörün de katılacağı kampanyanın ekim ayında açıklanması bekleniyor.

Kampanya şartları için sektör görüşmeleri de başladı. Bugün Emlak Konut’un düzenlediği toplantıya sektörün önde gelen dernek temsilcileri (GYODER, İNDER, KONUTDER) katılacak.

Sektör temsilcileri ve Emlak Konut yönetimi vatandaşın konuta daha kolay ulaşması için yol haritası hazırlayacak.

BAKANLIKLAR ÇALIŞIYOR

Edinilen bilgilere göre konut liste fiyatı üzerinden indirim yapılması, peşinatın ve konut kredi faizlerinin düşürülmesi üzerinde görüş alışverişi yapılacak.

Peşinatın yüzde 10 olması, peşin ödemede yüzde 20’ye varan indirimler ve kredi faizinin yüzde 0.99’a kadar çekilmesi seçenekleri bu toplantıda konuşulacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kampanya ile ilgili yaptığı açıklamada Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bir çalışma yaptıklarını, indirim ve vade seçeneklerinin değerlendirildiğini söyledi.

Kampanyadan daha fazla kişinin faydalanması için kapsamın genişletilmesi, Anadolu’daki dernek ve firmalarında sürece dahil edilmesi planlar arasında.

SOSYAL KONUT UYARISI

Tarihi sosyal konut projesi devreye girdi. İlk etapta inşa edilecek 250 bin konut için başvurular devam ederken, bakanlıktan önemli bir uyarı geldi.

Hane halkı adına, kişinin kendisi ve eşi adına yalnızca 1 başvuru yapılabileceği belirtilen açıklamada, 1’den fazla başvuru yapılması durumunda başvuruların her ikisinin de geçersiz sayılacağı kaydedildi.

Eşlerin ikisinin başvurması halinde, birinin başvurusunu iptal etmesi gerektiği belirtildi.

Sosyal konuta başvuru 31 Ekim’de sona erecek. Daha sonra kura ile hak sahipleri belirlenecek.

Sosyal konut müjdesi sonrasında bu sefer ‘orta gelir’ için yeni kampanya geliyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan 250 bin konut inşaatı ile dar gelirlerin ev sahibi olması amaçlanıyor.

Milyonlarca kişinin başvuru yaptığı proje sonrasında Bakan Murat Kurum bu kez orta gelir grubu için yeni bir konut kampanyası üzerinde çalışma yaptıklarının müjdesini verdi.

Dar gelirli vatandaşlar için cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan 250 bin konut müjdesine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

İlk günden itibaren gerek e-devlet gerek ise bankalar üzerinden başvuru yapan vatandaşların başvurusu milyonları geçti.

Ekim sonuna kadar sürecek olan başvurulara ilişkin süreç devam ederken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan yeni bir müjde geldi.

KAPSAM GENİŞLEYECEK

Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı; Emlak Konut Kampanyasında, hem indirim hem de vade olmak üzere hepsini birlikte çalışıyoruz. Hazine Bakanlığımızla da faiz konusunda çalışmamız var.

Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı; Emlak Konut Kampanyasında, hem indirim hem de vade olmak üzere hepsini birlikte çalışıyoruz. Hazine Bakanlığımızla da faiz konusunda çalışmamız var. Sadece emlak konut olmayacak. GYODER, İMDER, Türkiye Müteahhitler Birliği, Anadolu'daki müteahhitler, hepsi ile birlikte konuşuyoruz. Kampanya genişleyecek"

FİYATLAR GERİ ÇEKİLECEK

Sosyal konut projesine ilişkin de konuşan Kurum, "Konut piyasası durdu. Fiyatlar sabitlendi, geri geldi, hatta biraz daha geri geliyor.

Konut almak içi iyi bir zaman. Açıkçası piyasayı yönlendiriyoruz şu anda. Sosyal konut projesinde fiyatları açıklayınca hepsi durdu. Firmalar müşteri çekebilmek için ister istemez fiyatı geri çekecek, vadeyi uzatacak." değerlendirmelerinde bulundu.

ORTA GELİRE SOSYAL KONUT MÜJDESİ

Kabine toplantısı sonrasında yeni bir konut projesinin yapılabileceğini ifade eden Bakan Kurum, bu sefer projenin orta gelir grubu için yapılacağını ifade etti. Ekim ayı içerisinde kampanyanın detaylarını paylaşacaklarını söyleyen Kurum, şuanda vade, peşinat ve indirim gibi konuların netleşmediğini söyledi.