Emekli olacak milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor. 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalar geldi, maaş hesapları kuruşu kuruşuna yapıldı. Tüm çalışanların yararlanacağı ek gösterge ile ilgili çok önemli bir detay öne çıkıyor, o da emeklilik konusu. 3600 ek gösterge ile ilgili kanun teklifi bu sene kısa bir süre sonra yasalaştırılsa dahi, kanun 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Kanuna göre, emekli ikramiyesi, emekli olunan tarihte yürürlükte bulunan ek göstergeye göre ödeniyor. Emeklilik için dilekçe verecek olan vatandaşlar eğer bu yıl içinde emekli olursa, ikramiyedeki artıştan hiçbir şekilde yararlanamayacak. Belirtilen tarihten 1 gün öncesinde dilekçe verilse dahi geçerli olmayacak. O nedenle emeklilik ikramiyesi için dilekçe verme zamanını bekletmekte fayda var. İşte ek göstergede emeklilik ve dilekçe detayı...

Tuğba Özerk'in boşanma dansı sosyal medyaya damga vurdu! Tuğba Özerk'in boşanma dansı sosyal medyaya damga vurdu!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, uzun süredir üzerinde çalışılmakta olan ek gösterge ile ilgili verilen kararı kamuoyuna duyurdu.

Erdoğan, 3600 ek gösterge için başlangıçta öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerine söz verdiklerini, ancak sadece bu kesimler için yapılacak bir ek gösterge artışının, memurlar arasında adaletsizliğe yol açacağını gördüklerini anlattı. Erdoğan, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdıklarını, yardımcı hizmetler sınıfındakiler de dahil emekli ve çalışmakta olan 5.3 milyon kamu görevlisinin tamamının yeni düzenlemeden yararlanacağını söyledi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, çalışmayı, dört meslek grubuyla sınırlanmamış olması yönüyle önemli gördüklerini belirterek, “Tüm kamu görevlilerini ve emeklilerini içine alacak şekilde kapsamın genişletilmesi, Memur-Sen'in teklifinin de dikkate alındığını gösteriyor" diye konuştu.

Tüm kamu görevlilerinin ek göstergesinin 600 puan yükseltilmesinin herkesin ek gösterge düzenlemesinde bir şekilde kendini bulabilmesini sağladığını kaydeden Yalçın, "Ek göstergesi olmayan kamu görevlilerinin kapsama dahil edilmesini ilk günden itibaren dile getirdiğimiz gibi sunduğumuz tekliflerde de bunu son derece önemsedik ve bunun da karşılık bulduğunu görüyoruz" dedi.

Yalçın, ek göstergeleri 3600'ün altında kalan kamu görevlilerinin tazminat yansıtma oranlarında artış yapılması beklentilerini koruduklarını söyledi.

TÜM ÇALIŞANLAR YARARLANACAKEk gösterge artışından tüm çalışanlar yararlanacak. Yardımcı hizmetler sınıfında yer alıp hiçbir ek göstergesi olmayanlara 600 ek gösterge verilecek. Otuz yıl hizmet üzerinden yapılan hesaplamalara göre, tazminat yansıtma oranlarında değişiklik olmadığı takdirde bunların çalışırken aldıkları maaşlar 97.47 TL, emekli aylıkları 113.01 TL, ikramiyeleri 4.238 TL artacak.

Ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkartılanların çalışırken aldıkları maaşlar 57 TL, emekli aylıkları 1.391 TL, emekli ikramiyeleri 50.145 TL artacak. Lisans mezunu hemşireler ve din görevlileri bu gruba giriyor.

Ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseltilenlerin çalışırken aldıkları maaşlar 97 TL azalacak. Maaşlarındaki azalma, emekli keseneğindeki artıştan kaynaklanıyor. Çalışırken aldıkları maaştaki azalmaya karşılık emekli aylıkları 1.234 TL, emekli ikramiyeleri 44.499 TL artacak. Öğretmenler, sağlık bilimlerinden mezun hemşireler, dini yükseköğrenim mezunu din görevlileri bu gruba giriyor. Polislerin emekli aylıkları 1.269 TL, emekli ikramiyeleri ise 44.499 TL artacak.

Mühendisler halen 3600 ek göstergeye tabi bulunuyor. Ek göstergelerinin 4200’e çıkmasıyla çalışırken aldıkları maaşta 107 TL, emekli aylıklarında 303 TL, emekli ikramiyelerinde ise 10.947 TL artış olacak.

Genel müdür yardımcısı, daire başkanı gibi 3600 ek göstergeye tabi idarecilerin ek göstergesi 4400’e yükseltilecek. Bunların emekli aylıkları 348 TL, emekli ikramiyeleri 14.302 TL artacak.

Şube müdürü ve ilçe müdürlerinin ek göstergelerinin 2200'den 3000'e çıkmasıyla emekli aylıkları 5.470 TL'den 5.627 TL'ye, otuz yıl üzerinden hesaplanan emekli ikramiyeleri de 197.263 TL'den 202.909 TL'ye yükselecek.

EMEKLİLİK DİLEKÇESİNİ 15 OCAK 2023’E KADAR BEKLETİNEk gösterge ile ilgili kanun teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması ve yaz tatiline girmeden önce de yasalaştırılması bekleniyor. Ancak kanun 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihteki tüm emekliler, ek gösterge artışından 15 Ocak’tan itibaren yararlanmaya başlayacaklar. Dolayısıyla bu yıl içinde emekli olanlar emekli aylığındaki artıştan gelecek yıl ocak ayından itibaren yararlanacaklar.

Buna karşılık, bu yıl içinde emekli olanlar emekli ikramiyesindeki artıştan hiçbir şekilde yararlanamayacaklar. Kanuna göre, emekli ikramiyesi, emekli olunan tarihte yürürlükte bulunan ek göstergeye göre ödeniyor. Ek gösterge artışı 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği için, mecbur kalınmadıkça emeklilik dilekçelerinin bu tarihe kadar bekletilmesi gerekir. Emeklilik dilekçesini 14 Ocak 2023 tarihinde verenler dahi ikramiye bakımından ek gösterge artışından yararlanamazlar. Habertürk/Ahmet Kıvanç