Bilindiği üzere ülkemizde emeklilere yılda 2 defa zam yapılıyor. Bu zamlardan ilki yılbaşında yapılırken, ikincisi ise Temmuz ayında gerçekleşiyor.

Hatırlanacağı üzere emekliler son zammını Temmuz ayında almışlardı. Fakat bu zam emeklileri pek de memnun etmedi. Bu durumun temel sebebi ise zamların kök ücret üzerinden gerçekleştirilmesiydi.

BİM çıldırdı! Uygun fiyata Alfa Romeo satacak! BİM çıldırdı! Uygun fiyata Alfa Romeo satacak!

Kök ücret üzerinden gerçekleşen zam yüzünden emekliler toplam maaşlarına 100 – 500 TL gibi komik denebilecek zamlar aldılar. Elbette bu ücretlerin çok üzerinde zam alan emekliler de oldu. Lakin bunlar çok fazla azınlıkta kaldılar.

Bir süredir merak edilen şey ise emeklilere yeni gelecek olan zammın miktarıydı. Malum son dönemde emeklilere seyyanen bir zam gelmesi bekleniyordu. Hatta bu durum Cumhur İttifakı tarafından da dile getirildi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, memura bu kadar büyük zamlar yapılırken emeklilere yapılmaması kabul edilemez demişti. Bu söylem zam beklentilerini daha da arttırdı.

Malum Ağustos ayının başında memur sendikaları ile Çalışma Bakanlığı zam pazarlığı için masaya oturmuştu. Zam görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca karar hakem heyetine iletildi.

Nitekim hakem heyeti geçtiğimiz gün kararını açıkladı. Heyet memur emeklilerinin 2024 yılın başında yüzde 15 ve ortasında yüzde 10 olmak üzere toplamda yüzde 25 zam yapılmasına karar verdi. Böylece memur emeklilerinin yüzde 25 zam alması da kesinleşmiş oldu.