Emekli ve memur milyonlarca vatandaşı ilgilendiren detay ortay çıktı. Emekli aylıklarına ve memur maaşlarına yapılacak olan zam oranının ayrıntıları belli oldu. Yeni emekli ve memur maaşları tek tek hesaplandı. Öte yandan AK Parti'den yeni maaşlar için dikkat çeken açıklama geldi. Bunun yanında Yılın son enflasyon verisinin açıklanmasına günler kala memur ve emekli zammı için ipuçları gelmeye devam ediyor. 6 aylık enflasyon farkına ilişkin hesaplamalar yapılmaya başlandı. Aralık ayı enflasyonunun yüzde 3 ile 5 arasında gelmesi üzerinden yapılan hesaplamayla memur ve emekli maaşları belirlendi. Buna göre, yılın son ayında enflasyon yüzde 3 olarak gelirse SGK ve Bağ-Kurluların emekli maaşının yüzde 17,5, yüzde 4 gelmesi halinde yüzde 18,6, yüzde 5 gelmesi halinde ise yüzde 19,8 artması bekleniyor. İşte memur ve emekli maaşı ile ilgili milyonlar bekleyen detaylar...

Memur emekli maaşlarıyla ilgili son dakika gelişmesi. Asgari ücretin belli olmasının ardından gözler memur ve emekli zammına çevrildi. Her iki grubun maaşı 3 Ocak'ta açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla belli olacak. Kesin rakamın açıklanmasına sayılı günler kala, aralık ayı enflasyonundaki beklentiye göre memur ve emekli için 3 farklı zam hesaplaması yapıldı. İşte en düşük maaşların geleceği seviye.

Emekli ve memur milyonların beklediği açıklama geldi. 2023 asgari ücretinin 8 bin 506 olarak açıklanmasının ardından yıl sonuna yaklaşırken milyonlarca vatandaşın merakla beklediği emekli maaşlarına gelecek zam da gündemde yerini koruyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, konuya ilişkin CNN Türk'te açıklamalarda bulundu.

'EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA REFAH PAYI GELEBİLİR'

Vatandaşların enflasyona ezdirilmeyeceğinin altını çizen Dağ, daha önceki artışlarda seyyanen bir artış yapıldığını belirterek en düşük emekli aylığına refah payı gelebileceğini ifade etti.

'ÖDEMİŞ OLUNAN PRİME GÖRE OLUYOR'

Açıklamalarında Dağ, 'Enflasyona milletimizi ezdirmeyeceğiz diye çok net ifade ettik. (En düşük emekli aylığı) Daha önceki artışlarda da seyyanen bir artış yapıldı. En düşük emekli aylığına refah payı gelebilir. Burada bir emekli aylığı bağlarken ödemiş olunan prime göre oluyor. Çalışma Bakanlığımız süreci yürütüyor' dedi.

Asgari ücret zammının belli olmasının ardından sıra memur zammına geldi. 3 Ocak'ta açıklanacak aralık ayı enflasyonuyla memur ve emekliye yapılacak zam oranı kesinleşecek. Ancak ek zam isteyen memur temsilcisi Memur-Sen, taleplerini iletmek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'le bir araya geldi.

VERGİ MATRAHI VE EK ZAM TALEBİ

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurlar için 2 önemli talepte bulundu. Vergi matrahının yükseltilmesini ve ek zam istediklerini belirten Yalçın, 'Vergi matrahı konusunda huzursuzluğumuz var. Son birkaç ay kamu görevlileri matrahlardan kaynaklı olarak aldıkları ücreti kaybediyorlar. Vergi matrahı yükseltilmeli oran yüzde 15'e sabitlenmeli. Memurlara enflasyon farkının dışında bir zam yapılması zaruri hale geldi. En düşük memur maaşında iyileştirme yapılması gerekiyor. Kiralar memurları zorluyor, büyük şehirlerden kaçış başladı' ifadelerini kullandı.

'İŞÇİLERİMİZİN TALEPLERİNİ İLETTİK'

Yalçın konuşmasının devamında şunları söyledi: 'Hassasiyetimizi ifade ettik. 4A kadrosuna alınacak arkadaşlarımızın beklentilerini aktardık. Usta öğretici, ek ders gibi beklentileri ilettik. İşçilerimizin taleplerini ilettik. Emekli aylıkları konusunda yaklaşımlarımızı ifade ettik. Tamamı sözleşmeli olan kurumlardaki personelin durumuna ilişkin yaklaşımımızı paylaştık. Memur işi yapan işçiler memur kadrosu bekliyor, bu konuda talebimizi aktardık.

'BEKLENTİMİZ EK GÖSTERGEDE ADALET SAĞLANMASI'

Ek gösterge düzenlemesi konusunda da kamuoyuna 5 milyon 300 bin insanı ilgilendiren bir düzenleme yapıldığı için bu konuda memnuniyetimizi ifade ettik. 1. dereceye kadar yükselenlerin 3600 ek göstergeye yükselmesi konusundaki talebimizi bir kez daha ifade ettik. Beklentimiz ek göstergede adalet sağlanması.'

2023 yılında geçerli olacak asgari ücretin yüzde 54,66 zam ile 8 bin 506 lira olarak açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına çevrildi. Milyonlarca memur ve emekli, ocak ayında alacağı zammı heyecanla bekliyor.

ENFLASYON KRİTİK ÖNEME SAHİP

Her iki grubun maaş artışında enflasyon belirleyici olacak. Yıl içinde biri ocak diğeri de temmuz olmak üzere iki farklı dönemde zam alan emekliler ve memurların alacakları net maaş zammı 3 Ocak'ta belli olacak.

TEMMUZDA NE KADAR ZAM ALDILAR?

Memur ve memur emeklisi için yılın ilk 6 ayı baz alınarak açıklanan temmuz zammı yüzde 41,69 olmuştu. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 42,35 zam yapılmıştı.

5 AYLIK ENFLASYONA GÖRE ZAM ORANI NE KADAR?

Yılın ikinci yarısında ise ilk 5 aylık rakamlar netleşti. Kasım enflasyonu sonrası SGK ve Bağ-Kurlu emekliler için oran yüzde 14,04 oldu. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 15,11 zammı cebine koydu.

3 FARKLI ZAM SENARYOSU

Yılın son enflasyon verisinin açıklanmasına günler kala memur ve emekli zammı için ipuçları gelmeye devam ediyor. 6 aylık enflasyon farkına ilişkin hesaplamalar yapılmaya başlandı. Aralık ayı enflasyonunun yüzde 3 ile 5 arasında gelmesi üzerinden yapılan hesaplamayla memur ve emekli maaşları belirlendi. Buna göre, yılın son ayında enflasyon yüzde 3 olarak gelirse SGK ve Bağ-Kurluların emekli maaşının yüzde 17,5, yüzde 4 gelmesi halinde yüzde 18,6, yüzde 5 gelmesi halinde ise yüzde 19,8 artması bekleniyor.

Memur ve memur emeklilerinin maaşları içinse yüzde 3'lük enflasyonda zam yüzde 18,6'ya, yüzde 4'lük enflasyonda yüzde 19,7'ya ve yüzde 5'lik enflasyonda zam yüzde 21'e çıkacak.

Bu tabloya göre en düşük memur ve emekli maaşları şöyle olacak:

MEMUR MAAŞI Mevcut maaş: 9.109 TL 5 aylık kesinleşen zamlı maaş: 10.478 TL Yüzde 3 Aralık enflasyonu tahminine göre: 10.754 TL Yüzde 4 Aralık enflasyonu tahminine göre: 10.903 TL Yüzde 5 Aralık enflasyonu tahminine göre: 11.021 TL

MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI

Mevcut maaş: 6.077 TL 5 aylık kesinleşen zamlı maaş: 6.990 TL Yüzde 3 Aralık enflasyonu tahminine göre: 7.174 TL Yüzde 4 Aralık enflasyonu tahminine göre: 7.235 TL Yüzde 5 Aralık enflasyonu tahminine göre: 7.353 TL

SSK EMEKLİSİ (2000 ÖNCESİ)

Mevcut maaş: 4.687 TL 5 aylık kesinleşen zamlı maaş: 5.345 TL Yüzde 3 Aralık enflasyonu tahminine göre: 5.507 TL Yüzde 4 Aralık enflasyonu tahminine göre: 5.558 TL Yüzde 5 Aralık enflasyonu tahminine göre: 5.610 TL

SSK EMEKLİSİ (2000 SONRASI)

Mevcut maaş: 2.906 TL 5 aylık kesinleşen zamlı maaş: 3.314 TL Yüzde 3 Aralık enflasyonu tahminine göre: 3.414 TL Yüzde 4 Aralık enflasyonu tahminine göre: 3.446 TL Yüzde 5 Aralık enflasyonu tahminine göre: 3.474 TL

BAĞ-KUR ESNAF EMEKLİSİ

Mevcut maaş: 4.197 TL 5 aylık kesinleşen zamlı maaş: 4.786 TL Yüzde 3 Aralık enflasyonu tahminine göre: 4.931 TL Yüzde 4 Aralık enflasyonu tahminine göre: 4.977 TL Yüzde 5 Aralık enflasyonu tahminine göre: 5.028 TL

BAĞ-KUR TARIM EMEKLİSİ

Mevcut maaş: 3.335 TL 5 aylık kesinleşen zamlı maaş: 3.803 TL Yüzde 3 Aralık enflasyonu tahminine göre: 3.918 TL Yüzde 4 Aralık enflasyonu tahminine göre: 3.955 TL Yüzde 5 Aralık enflasyonu tahminine göre: 3.995 TL

"ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIŞ YAPACAĞIZ"

Bakan Bilgin, "Bizim memur maaşlarıyla ilgili imzaladığımız madde var. Enflasyon farkını toplu sözleşmelerde veriyoruz. Bu sene de enflasyon üzerinde artış vereceğiz. Onu şimdi açıklamayayım. Son ay enflasyonu hesaplandıktan sonra belirleniyor.

Emekli ve memur maaşına büyük zam geliyor. Emekli ve memur zammı ile ilgili detaylar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücretin 8 bin 506 liraya çıkarılmasının ardından gözlerin çevrildiği memur ve memur emeklisi zammı hakkında konuşan Bakan Bilgin, milyonları heyecanlandıran sözler sarf etmişti.

Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan sonra Ocak ayında belli olacak. Aralık ayında enflasyon düşüşü devam edecek. Biz tüm bunları değerlendirerek alım gücünü destekleyecek oranda karar vereceğiz. Bitmemiş tamamlanmamış çalışmayı önceden açıklamak doğru olmaz. Biz ücret artışların dışında memur ve çalışanlarımızın ücretlerine çok önemli katkı yaptık

Ücret düzeyinde alınan vergileri vergi dışı bıraktık. Bu tüm ücretlere yansıdı. Şimdi bir başka şey daha yapılıyor." ifadelerini kullanmıştı.

"VERGİ DİLİMLERİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR"

Bakan Bilgin sözlerine şöyle devam etti: "Maliye Bakanımızla talepleri birlikte değerlendirdik. Vergide dilimleri için çalışma yapılıyor. Maliye Bakanımız bunu açıkladığı zaman çok önemli etkisi olacak. Kamu çalışanların ücretlerini çok rahatlatacak. 'Ocak ayında aldığımız maaşı neden Temmuz'da alamıyoruz' eleştirileri ortadan kalkacak.

"BAĞKUR EMEKLİLERİMİZİN DE MAAŞINA DÜZENLEME YAPILACAK"

En alt düzeyde ücret alan emekliler var. Çok düşük kaldı. Açıklandığı gün fena değildi, enflasyon şartları içinde az kaldı. Bunlar kim? Prim gün sayılarını tamamlamamışlar, daha çok Bağkur'lular. Devlet 'bu insanlarımıza borçlanma imkanı getirelim' demişler.

Prim borçlarını bağladıkları emekli maaşından ödenmiş. Bir sosyal destek bu. Bunların sayısı 500 bin civarında. Bunları da biz nasıl sosyal devlet ücretsiz, gelirsiz kimseyi bırakmaz diye bir düzenleme yaptıysa, bunlar da yeniden ele alınarak düzenlenecek."

EMEKLİ VE MEMURA EK ZAM SİNYALİ

Bakan Bilgin ek zam sinyali verdi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO

İşte Bakan Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar: Kamu çalışanlarımız için yaptığımız çok önemli bir şey var. Talep edilirken çok konuşuluyordu ama çözülünce pek konuşulmuyor. O da şu, sözleşmeli personellerimizi kadroya geçirdik. Yarın Meclis'e gidiyor. 90 bin taşeron işçi için çalışmalar da sürüyor.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI: "KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN"

Geçtiğimiz sene kamu çalışanlarımıza enflasyonun üzerinde bir artış yaptık. Bu sene de çalışmalarımız devam ediyor. Yılbaşından hemen önce ya da sonra hemen paylaşırız. Toplu sözleşme, enflasyon farkı ve artı bir şeylerle belirleyeceğiz. Memur ve emekli zammı için kimsenin endişesi olmasın. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan memur zammı hakkında açıklama da bulundu. Yazgan, asgari ücrete yapılan yüzde 54.5’lik artışın memurlara da yansıtılmasını gerektiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023'te geçerli olacak asgari ücretin yüzde 54.5 artışla net 8 bin 500 lira olacağını açıkladı.

Memurların gözü ise ocak ayında yapılacak yeni yıl zammında” diye konuştu. Asgari ücretin 8 bin 506 TL'ye çıkmasını olumlu bulduğunu belirten Yazgan, “Artış kriterlerinin kamu görevlileri için de uygulanmasını istiyoruz” dedi.

"OCAK’TA MEMURUN YÜZÜ GÜLSÜN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a asgari ücret artışı konusunda teşekkür eden Yazgan, “Kamu görevlileri için oransal zammın yanında seyyanen zam ya da taban aylığa artış talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 1 Temmuz itibariyle en düşük devlet memuru maaşının 8 bin 119 TL olduğunu belirten Yazgan, “Asgari ücrete yapılan yüzde 54.5’lik artış esas alınarak yüzdelik zamma ilave edilmek suretiyle seyyanen zam yapılmalı. Kamu görevlilerinin alım gücü yükseltilmelidir” dedi.

Ayrıca, Büro Memur-Sen’den yapılan açıklamada 2010-2022 yılları arasında asgari ücrete ve memurlara yapılan zam oranları yıl yıl rakamlarla paylaşıldı. Açıklamada, “2010-2022 Yılları arasında asgari ücrete oransal olarak yüzde 854 artış yapılmıştı. Asgari ücrete son yapılan %54.5 oranında zamla net asgari ücret 8500 TL'ye çıkarılmıştır.

Bu artışla birlikte asgari ücretteki 2010-2023 yılları arasındaki oransal artış yüzde 1376'ya çıkmıştır. Aynı dönemde, 2010-2022 yılları arasında en düşük devlet memuru aylığına oransal olarak yüzde 598 artış yapılmıştır. Devlet memurlarına son yıllarda yapılan maaş artış oranları asgari ücrete yapılan artışlarla kıyaslandığında çok düşük kalmıştır. 2023 yılı Ocak ayında devlet memuru maaşlarına yapılacak zam için seyyanen zam asgari ücrete yapılan %54.5 oranı esas alınarak, yüzdelik zamma ilave edilmek suretiyle memur maaşlarında meydana gelen kaybın büyümesine fırsat verilmemelidir” denildi.

"TAHMİNİ ARTIŞ YÜZDE 30-35"

3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verilerinin ardından emekli ve memurların maaş zammı da belli olacak. ATV'ye konuşan Takvim Gazetesi Ekonomi Müdür Faruk Erdem'e göre "3 Ocak sonrası yapılacak artış tahmini olarak yüzde 30-35 oranında olacak." Bu hesaplamaya göre 2022'de 13 bin 747 TL olan polis maaşı 2023'ün ilk 6 ayı için 18 bin 558 TL'ye yükselecek.

ÖĞRETMEN MAAŞI 16 BİN TL'Yİ GEÇİYOR

2022'de öğretmen maaşı ise ortalama 12 bin 276 TL idi. Bu rakama 6 aylık enflasyon farkı, yüzde 8 toplu sözleşme ve refah payı eklenecek. Ortalama beklenen artışın da yüzde 30-35 olduğu hesaba katılırsa 2023'te ortalama öğretmen maaşı 16 bin 572 TL olacak.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİSİNİN 2023 MAAŞ ZAMMI NE OLUR?

Ocak ayıyla beraber SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de maaşları değişecek. 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa maaşlara eklenecek. Erdem'e göre buna ayrıca refah payının da eklenmesi bekleniyor. En düşük Bağ-Kur emeklisinin 2022'deki maaşı 4 bin 197 iken yüzde 30-35'lik bir artış olması durumunda, refah payıyla birlikte 2023'teki maaşı 5 bin 665 TL'ye çıkmış olması bekleniyor.

2022'de en düşük memur emeklisi maaşı 6 bin 78 TL iken buna refah payı ve yüzde 30-35'lik enflasyon tahminiyle maaşın ortalama 8 bin 205 TL olması öngörülüyor. Öte yandan Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, Bugün itibariyle 3500 lira olan en düşük (taban) emekli aylığı 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyon verisiyle netleşecek. Büyük çoğunluğu Bağ-Kur'lu olmak üzere yaklaşık 500 bin kişi en düşük tutardan emekli aylığı alıyor. En düşük emekli aylığında 5 bin lira tutarı en güçlü seçenek olarak masada duruyor.

Temmuz ayında 2500 lira olan en düşük emekli aylığına asgari ücretin yüzde 63'ü kadar artış yapılmıştı. Yeni asgari ücretin yüzde 63'ü oranında bir artışa gidilmesi durumunda en düşük emekli aylığı 5 bin lirayı geçecek. Asgari ücrete yapılan zam oranında (yüzde 54.66) artışa gidilmesi durumunda da 5 bin lirayı aşacak. Dul ve yetim aylığı alanlar bugüne kadar aldığı hisseleri oranında bu artıştan yararlanacak.

Memur ve emekli zammı 3 Ocak'ta açıklanacak enflasyonla netleşecek. Zam oranı Ocak ayında sosyal refah düzenlemeleri ile beraber enflasyonun üzerinde çıkacak. Sosyal refah düzenlemelerini de içeren kapsamlı bir çalışma yapılıyor. Memur ve emekli maaş, aylık zammında yüzde 35-45 zam tahminleri ön plana çıkıyor. Emekli maaşı için yapılacak zam oranı için sosyal refah düzenlemeleri adı altında ek zamların önü geçtiğimiz Ocak ayı döneminde açıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı enflasyonun maaş ve aylıklarda yarattığı tahribatı gidermek için refah payı zammı için de çalışma yapıyor. Memurlara bu yılın ocak ayında yüzde 5 toplu sözleşme zammıyla birlikte yüzde 2.5 ilave artış yapılmıştı. Refah zammının düşük aylıklara daha yüksek olmak üzere oransal artış şeklinde yapılması bekleniyor. En düşük memur maaşı 9yüzde 35'lik artışla 12 bin 292 lira seviyesinde olacak. Yüzde 40 artış durumunda da bu tutar 12 bin 747 liraya çıkacak.

Devlet memuru, sözleşmeli, geçici personel ve memur emeklisi, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Ocak'ta alacak. Zamla birlikte ek ödeme de artacak. Kamuda maaşlar derece ve kademeye göre değişiklik gösteriyor.

İşte, şu ana kadar netleşen enflasyona göre memurların kadroya göre maaş hesabı:

Genel müdür 1/4 Mevcut maaş: 29.809,00 Yeni maaş: 34.313,14

Şube müdürü (Üniversite mezunu) 1/4 Mevcut maaş: 15.848,00 Yeni maaş: 18.242,63

Memur (Üniversite mezunu) 9/1 Mevcut maaş: 9.707,00 Yeni maaş: 11.173,73

Öğretmen 1/4 Mevcut maaş: 12.276,00 Yeni maaş: 14.130,90

Kaymakam 1. sınıf 1/4 Mevcut maaş: 27.574,00 Yeni maaş: 31.740,43

Başkomiser 3/1 Mevcut maaş: 15.810,0 Yeni maaş: 18.198,89

Polis memuru 8/1 Mevcut maaş: 13.747,00 Yeni maaş: 15.824,17

Uzman doktor 1/4 Mevcut maaş: 18.853,00 Yeni maaş: 21.701,69

Hemşire (Üniversite mezunu) 5/1 >Mevcut maaş: 11.828,00 >Yeni maaş: 13.615,21

Mühendis 1/4 Mevcut maaş: 16.205,00 Yeni maaş: 18.653,58

Teknisyen (Lise mezunu) 11/1 Mevcut maaş: 10.100,00 Yeni maaş: 11.626,11

Profesör 1/4Mevcut maaş: 25.984,00Yeni maaş: 29.910,18

Araştırma görevlisi 7/1 Mevcut maaş: 15.311,00 Yeni maaş: 17.624,49

Vaiz 1/4 Mevcut maaş: 12.752,0 Yeni maaş: 14.678,83

Avukat 1/4 Mevcut maaş: 15.485,00 Yeni maaş: 17.824,78

2023 MEMUR EMEKLİSİ MAAŞLARI

Yüzde 15.11 üzerinden hesaplanan 5 aylık enflasyon verisine göre 2023’te memur emeklisi maaşları şu şekilde olacak:

Müsteşar (1/1) Mevcut maaş: 21.905,20 Yeni maaş: 25.215,0

Genel müdür (1/1) Mevcut maaş: 19.361,41 Yeni maaş: 22.286,92

Şube müdürü (Lisans - 1/4) Mevcut maaş: 7.429,13 Yeni maaş: 8.551,67

Memur (Lisans - 1/4) Mevcut maaş: 7.269,57 Yeni maaş: 8.368,00

Öğretmen (1/4) Mevcut maaş: 7.475,5 Yeni maaş: 8.605,07

Kaymakam 1. sınıf (1/4) Mevcut maaş: 12.691,14 Yeni maaş: 14.608,77

Polis memuru (8/1) Mevcut maaş: 7.731,57 Yeni maaş: 8.899,81

Polis memuru (8/1) Mevcut maaş: 7.731,5 Yeni maaş: 8.899,81

Mühendis (1/4) Mevcut maaş: 9.115,72 Yeni maaş: 10.493,11

Teknisyen (Lise-1/4) Mevcut maaş: 6.343,71 >Yeni maaş: 7.302,24

Profesör (1/4) Mevcut maaş: 17.340,84 Yeni maaş: 19.961,04

İmam-hatip Mevcut maaş: 7.475,52 Yeni maaş: 8.605,07

Avukat (1/4) Mevcut maaş: 7.475,52 Yeni maaş: 8.605,07