• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Elektrik zammına eleştiri

  01.08.2008 14:11
  Tüketici Hakları Derneği Şube BaşkanI Ümit Kutbay, yaptığı basın açıklaması ile elektrik ücretlerindeki dolaylı vergilerin kaldırılması gerektiğini belirtti.
  Elektrik zammına eleştiri
  Elektrik zammına eleştiri Elektrik zammına eleştiri Elektrik zammına eleştiri

  Tüketici Hakları Derneği (THD) Aydın Şube BaşkanI Ümit Kutbay, yaptığı basın açıklaması ile elektrik ücretlerindeki dolaylı vergilerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Bu konuda Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜFED) olarak hukuki mücadele başlattıklarını kaydeden Kutbay, yıl başından bu yana elektriğe yapılan zammın yüzde 45 oranında olduğunu iddia etti.
  Doğumundan ölümüne kadar insanın yaşamı için gerekli olan elektrik enerjisi aynı zamanda her sektör içinde ana girdi maddesi olduğunu kaydeden THD Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay açıklamasında “Elektrik bedeli üzerindeki her zam, her fazladan vergi ve fon tüm mal ve hizmetlerin daha da pahalanması demektir. Dolaylı vergiler bütçe vergi gelirlerinin yüzde 76"sıdır. Elektrik faturalarında enerji bedelinin üzerine; Perakende Satış Hizmet Bedeli, İletişim Sistemleri Kullanım Bedeli, Dağıtım Bedeli adı altında üç kalem daha eklenmektedir. Sanki elektrik enerjisi; direk, tel, trafo olmadan da kullanılabilirmiş ve tüketici bunları özel olarak istiyormuş gibi fiyat şişirilmektedir. Faturada dolaylı eklenen diğer pay ve vergilerin kaldırılması için Ankara 1. Tüketici Mahkemesine 2008/ 333 Dosya no" su ile dava açmış bulunmaktayız. Bu konuda hukuki mücadelemiz devam edecek” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim