• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Elektrik zammına dava

  10.01.2008 10:25
  Tüketici Hakları Derneği Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, elektrik zammının iptali için yargıya başvurdu.
  Elektrik zammına dava
  Elektrik zammına dava Elektrik zammına dava Elektrik zammına dava

  Tüketici Hakları Derneği Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, elektrik zammının iptali için yargıya başvurdu.

  Yapılan elektrik zammı halkı olumsuz etkilediğini belirten Tüketici Hakları Derneği Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay “Elektriğe yapılan zammın iptali ve yürütmesinin durdurulması için Tüketici Hakları Derneği olarak dava açmış bulunuyoruz.”dedi.
  Kutbay Elektrik, tüketicilerin en zorunlu gereksinmesi olmakla birlikte, en temel kamu hizmeti olduğunu belirterek; “Zaten, alım gücü düşük olan ve büyük ekonomik sıkıntılar içinde yaşayan dar gelirli tüketiciler, bu yapılan elektrik zammı ile hem doğrudan hem de dolaylı olarak daha da sıkıntıya düşecektir. OECD ülkeleri de içinde olmak üzere ulusal gelir durumuna göre ülkelerin elektrik fiyatları karşılaştırıldığında en pahalı elektriğin Türkiye"de kullanıldığı görülmektedir. Yapılan son zamla da Türkiye"deki elektrik dünyadaki elektrik fiyatlarına göre daha da pahalı duruma getirilmiştir.”dedi.
  Ümit Kutbay, Tüketicilerin normal yaşamlarını sürdürebilmesi karanlıkta kalmaması, gıdasını saklayabilmesi, çamaşırını, bulaşığını yıkayabilmesi, evinin temizliğini ve ütüsünü yapabilmesi için elektrik kullanması en zorunlu gereksinmesi ve en temel hakkıdır. Bu nedenle, elektrikteki fiyat politikalarının evrensel tüketici hakları, kamu yararı ve sosyal devlet anlayışına uygun olması gerekmektedir diyerek; “Bazı ülkelerde, devletin vatandaşına ücretsiz elektrik temin ettiği bilinmektedir. Bu nedenle, hükümetin, yüksek kamu yararı gereğince tüketici hakları ve sosyal devlet anlayışına uygun olarak elektrikteki fiyat politikalarını belirlemesi gerekir.”dedi.
  Su, kömür, rüzgar, jeotermal enerji, güneş gibi kendi doğal kaynaklarımız dururken dışa bağımlı ve ithal enerjiye dayalı yanlış elektrik üretim politikalarının sonuçlarının tüketicilere yansıtılmasının hiçbir haklı gerekçesi olamaz diyen Kutbay; Bununla birlikte, “ ya al ya öde” anlaşmalarından dolayı özel sektörden alınan elektriğin 2-2,5 kat daha pahalı olmasının bu yapılan zamma tüketicinin aleyhine haksız bir gerekçe oluşturması da kabul edilemez.
  Tüm bu nedenlerden dolayı, elektriğe yapılan zammın iptali ve yürütmesinin durdurulması için 03 Ocak tarihinde Danıştay"da Tüketici Hakları Derneği olarak dava açmış bulunuyoruz.”dedi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim