Eski Başbakan Tansu Çiller, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ın ile birlikte "İstanbul'u Büyüten Kadınlar" programına katıldı.

Etkinlik sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiller, Murat Kurum'a desteğini açıkladı. Çiller, "Murat Kurum bir heyecanla geliyor İstanbul'a. İstanbul bu heyecanı arıyordu sanıyorum" ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU: NEDEN DESTEKLEDİĞİNİ BİLİYORUM

Mevcut İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, bugün Çekmeköy'de vatandaşlara seslendi. İmamoğlu, yaptığı konuşmada Tansu Çiller'in neden Murat Kurum'u desteklediğin anlattı. İmamoğlu, Tansu Çiller'i kastederek "Onun ne için ona desteklediğini ben biliyorum. Kendisine ait 13 bin metrekare araziye ballı börek imar çıkarttığı için" dedi.

İmamoğlu'nun sözleri şöyle:

"Bu ülkeye başbakanlık yapmış bir hanımefendi bir açıklama yapmış. Kendisi ekonomiyi perişan etmekte marifetlidir. Bugün ki gibi 3 haneli enflasyonları bize 90'lı yılların ortasında yaşatmış birisi.
Hanımefendi desteğini Kurum'a demiş. Depremi, kentsel dönüşümü trafiği çözermiş.
Sarıyer'de 13 bin metrekareli şahsına ait araziye ısrarla imar çıkarttı, biz de ısrarla dava açtık orayı iptal ettirdik. Bize niye destek versin?"

"BAKANLIK DÖNEMİNDE SİT ALANINI RANTA AÇTI"

Öte yandan Eski İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce ise X hesabından Çiller'in neden Kurum'u desteklediğiyle ilgili bir mesaj paylaştı.

"Murat Kurum Bakanlığı döneminde Kilyos'ta Çiller ailesine ait bir şirketin yönetiminde olan arazinin imar planını değiştirerek, doğal SİT alanını ranta açtı" diyen Gökce'nin paylaşımı şöyle:

İbretlik bir hikaye:

1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 21 Mayıs 2020’de Çiller ailesi yönetiminde bir şirkete ait Kilyos'taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imar planını değiştirdi.

Bahçeli'nin Akşener çağrısına Müsavat Dervişoğlu'ndan yanıt! Bahçeli'nin Akşener çağrısına Müsavat Dervişoğlu'ndan yanıt!

2. Plan değişikliği ile konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı 5 kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı.

3.Doğal sit alanı statüstündeki planın değişmesine ve ayrıcalıklı bir düzenleme yapılmasına Sn.
@ekrem_imamoglu öncülüğünde itiraz ettik. Bakanlık itirazımızı reddetse de açılan dava sonucunda 2022 yılında mahkeme planı iptal etti.

gha6qhwwmaampgx.jpeg

Ama iş burada bitmedi.

4. Murat Kurum yönetimindeki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu sefer Çiller ailesine ait araziyi de kapsayan, İstanbul Sarıyer Kısırkaya’daki 60 parsellik bölgenin imar planlarını değiştirdi.

5. Plan değişikliği ile park, ibadet ve yol alanları azaltılırken konut, ticaret ve turizm alanları arttırıldı.

6. 273 bin metrekareyi kapsayan alanda konut, ticaret, turizm ve günübirlik tesis alanı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıldı.

7. İBB yine Bakanlığa itiraz etti. Bakanlık itirazı reddetti. Açılan dava sonucunda mahkeme itirazı haklı görerek, plan değişikliğini iptal etti.

Çiller ailesi yönetimindeki şirkete ait arazi 3'üncü derece doğal sit alanı içerisinde yer alıyor. Kritik nokta. Dava açtığımız tarihte bu arazi şirketin kredi borçlarına karşılık Halkbank'a ipotek ettirilmişti. Şayet bu plan değişikliği geçseydi, arazi değerlenecek, milyonlarca dolarlık bir rant aktarımı gerçekleşecekti.

Halbuki 2019 yılında halkın görevi Sn. @ekrem_imamoglu
'na vermesiyle İstanbul'da kişilere, kurumlara, zümrelere değil 16 milyon İstanbulluya hizmet etme dönemi başladı.

Rant değil halk odaklı bir bakış açısıyla hareket edildi.

Kimseye bir imtiyaz tanınmadı, ayrıcalık verilmedi. Sahilin kenarındaki kaçak yapılar nasıl yıkıldıysa, kişilere rant aktarmak için imar planı değiştirme zihniyeti de öyle yıkıldı.

31 Mart'ta İstanbul işte bu iki zihniyet arasında bir karar verecek. Çiller olması gereken yerde tutumunu almış durumda. Aynılar aynı yerde buluştu. İnanıyorum ki 16 milyon İstanbullu da "Tam yol ileri" diyecek, İstanbul'a hizmet edenlerin yanında yerini alacak."