banner339
banner313

Trakya için İdare Mahkemesi kararı: 'Üretim toprakları zarar görür, OSB yapılamaz'

Türkiye’nin gıda güvenliğinin en önemli bölgelerinden olan Trakya’ya plansızca birbiri ardına yapılmak istenen organize sanayi bölgelerine Danıştay’ın ardından Edirne İdare Mahkemesi de geçit vermedi.

Trakya için İdare Mahkemesi kararı: 'Üretim toprakları zarar görür, OSB yapılamaz'
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Danıştay 6. Daire’nin Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Kavacık köyünde 715 dönüm araziye kurulmak istenen karma organize sanayi bölgesi (OSB) için yapılan plan değişikliğinin oybirliğiyle yürütmesini durdurmasının ardından, Edirne İdare Mahkemesi de oybirliğiyle yapılan işlemin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Danıştay’ın “tarım toprağına sanayi kurulamaz” gerekçesiyle durdurduğu plan değişikliğine karşı Edirne İdare Mahkemesi de, “OSB yapılacak alanın çevresi tarım toprağı ve yerleşim alanı. Trakya’da 15 OSB var, onlar henüz dolmadı” gibi gerekçelerle yapılan işlemin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

YER SEÇİMİ YANLIŞ

Danıştay’ın, pandemide gıda güvenliğinin öneminin daha da iyi anlaşıldığı dolayısıyla tarım toprağına sanayi kurulamayacağına dikkat çektiği yürütmeyi durdurma kararından sonra gelen Edirne İdare Mahkemesi kararı, davayı açan köylülerde büyük sevinç yarattı. Taraflara geçen hafta tebliğ edilen, 30 Aralık 2021 tarihli mahkeme kararıyla, ‘OSB yer seçimi işlemi’ iptal edildi. Mahkeme kararında, daha önceki iki bilirkişi raporuna atıf yapılarak, OSB yapılması düşünülen alanın etrafında yerleşim yerleri, sulama göletleri, tarım alanları, orman alanları, mera alanları ve bunlardan elde edilecek tarımsal ürünler bulunduğu, bu bölgeye karma organize sanayi bölgesi yapılması durumunda belirtilen unsurların zarar göreceği vurgulandı. Yine bilirkişi raporundaki “Trakya bölgesinde 15 adet OSB, karma OSB bulunduğu, doluluk oranının yüzde 35-86 arasında değiştiği, mevcut OSB’lerin amaca uygun şekilde kullanılabileceği” tespitleri anımsatıldı.
banner218