banner158
banner218

Şanghay'da 'Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İş Birliği Beklentileri' paneli düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından organize edilen "Turkey Today/ Bugünün Türkiye'si" panellerinin Çin ayağı "Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İş birliği Beklentileri" paneli Şanghay'da gerçekleştirildi.

Şanghay'da 'Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İş Birliği Beklentileri' paneli düzenlendi
banner216

Çin'in finans kenti Şanghay'da, Şangay Üniversitesi Küresel  Araştırmalar  Merkezi  iş birliğiyle "Türkiye ve Çin: Uzun Vadeli İş Birliği  Beklentileri" paneli düzenlendi.

Panele, Türkiye'nin Şangay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı,  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Şanghay Üniversitesi Türkiye  Araştırmaları Merkezi Direktörü Guo Çanggang, Piri Reis Üniversitesi Ekonomi ve  Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Bilgi Üniversitesi Rektör  Vekili Prof. Dr. Ege Yazgan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve  Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın, Koç  Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Altay Atlı,  akademisyenler, gazeteciler ve iş adamları katıldı.

Şanghay Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Direktörü Guo,  burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin  Türkiye'nin başka alternatifleri olduğu gerçeğini kabul etmesi gerektiği ve yeni  dostlar ile müttefikler arayışında olduğu şeklindeki açıklamalarının Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping tarafından desteklendiğini kaydetti.

Guo, Çin'in de  benzer bir yaklaşıma sahip olduğunu belirtti.

Son 2 yılda iki ülke ilişkilerinin ivme kazandığına ve üst düzey  ziyaretlerin arttığına dikkati çeken Guo,  Türkiye'nin jeopolitik konumunun Kuşak  ve Yol Projesi için çok önemli olduğunu ve giderek bir enerji ve lojistik merkezi  haline geldiğinin altını çizdi.

Guo, Kuşak ve Yol Projesi çerçevesinde Türkiye ile iş birliği yapan  Çin'in, bu sayede Avrupa Birliği'ne de yakınlaştığı dile getirdi.

Türkiye'de ağustos ayında piyasalarda yaşanan çalkantıda bile Türk  ekonomisine olan güvenin sarsılmadığını belirten Guo, Türkiye'ye yapılan  yatırımların devam ettiği ifade etti.

Guo, iki ülke arasında sadece hükümetler arası değil, siyasi ve  ekonomik ilişkilerin yanı sıra halklar arasında da yakın ilişkilerin  geliştirilmesi gerektiğini ve Türkiye ve Çin'in birbirlerini Batı medyası yerine  doğrudan tanımasının elzem olduğunu aktardı.

Türkiye'de daha fazla Çin Araştırmaları Merkezi kurulması gerektiğini  kaydeden Guo, ülkeler arası öğrenci değişim programlarının geliştirilmesi ve   benzeri etkinliklerin arttırılmasının karşılıklı anlayışın artması adına çok  önemli olduğu kaydetti.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler  Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın da "Türk Dış Politikasının  Öncelikleri: Otonom Bir Yaklaşımın Doğuşu" başlıklı sunumunda dünya siyasetinde  meydana gelen dönüşümü ve Türkiye'nin bu süreçteki dış politikasını ele aldı.

Piri Reis Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Erhan Aslanoğlu ise "Türkiye  Ekonomisi'nin Görünümü ve Türkiye ile Çin  Arasındaki Yatırım ve  Ticareti Artırma Potansiyeli" adlı sunumunda "Yeni Ekonomi  Programı'nın uygulamaya konmasının ardından öncü göstergeler ekonomide  dengelenmenin başladığını, mali dengelerin korunduğunu gösterdiğini kaydederek,  2019 yılı değişim programının ve parametrelerinin daha netleşeceği bir yıl  olacaktır." ifadelerini kullandı.

Bilgi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ege Yazgan ise "Türkiye  Ekonomisi: Büyüme ve Çinli Yatırımcılar için Fırsatlar" başlıklı sunumunda,  Türkiye'de artan gelirin alt gelir gruplarına da yayılarak, ülkeyi dünya  ekonomisi için önemli bir pazar haline getirdiğini kaydetti.

Yazgan, özellikle Avrupa Birliği ile imzalanan Gümrük Birliği  anlaşmasının Türkiye'ye yatırım yapacak doğrudan sermaye yatırımlarına ve  Avrupa'ya da erişim sağlayacağına dikkati çekti.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 14:54