banner339
banner313

Ödüle doymuyor

Bol ödüllü “Sonbahar” filmindeki performansıyla beğeni toplayan Onur Saylak, başarısının sırrının ‘sadece oyunculuk yapmak’ olduğunu söyledi.

Ödüle doymuyor
banner401
banner427

Kanal D"nin sevilen dizisi “Asi”de Ziya karakterini canlandıran Onur Saylak, aldığı ödüllerle adından söz ettiren “Sonbahar” filmindeki Yusuf rolüyle de beğeni topladı. Sadece oyunculuk yaparak para kazandığını belirten Saylak “Aynaya baktığımda utanmamam lazım” diyor.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
- Aydınlıyım. Bilinçsizlikle üniversitede fizik bölümünü seçtim. Yine de ODTÜ benim aydınlanma dönemim oldu. Şunu anladım ki fizikle ilgilenmek istemiyorum. Tekrar sınava girdim. Bu sefer de Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü kazandım ve başladım. Bir gün bir afiş gördüm. “Bizimle tiyatro yapmak ister misiniz” yazıyordu. Oraya gittim ve şu anda da dostum olan insanlarla bir arada olmaya başladım. Biz grup olarak çok yoğun insanüstü bir çalışmayla tiyatroya sarıldık. O gruptan altı yedi tane tiyatrocu, tiyatro yönetmeni çıktı.

O grup kimlerden oluşuyor?
- Filiz Alpgezmen, Eylem Akın, Necati Şahin, Özgün Talu, Kaan Nazlı, Şenay Yücel ve adını hatırlayamadığım bir sürü kişi var.

Birçok dizide rol aldınız. Bunları seçerken neye dikkat ediyorsunuz?
- Mesela “Kod Adı” diye Susurluk davasını anlatan diziden teklif geldi. Oradaki seçim nedenim dizinin Susurluk"u anlatıyor olmasıydı. O diziden sonra “Yabancı Damat”ta rol aldım. Son derece kaliteli oyuncuların bir arada olduğu bir diziydi. Sonra “Sonbahar” ve “Asi” oldu. Asi"deki ekiple birlikte olmak ayrıcalık. Orası okul gibi. Set ahlakını, disiplini öğreniyorsunuz. Bu anlamda şanslıyım.

Sokakta sizi görenler “Asi”de canlandırdığınız karakterin ismi olan Ziya"yla mı sesleniyor yoksa adınızı biliyorlar mı?
- Biri rolümün adıyla bana hitap ettiği zaman “ben Onur Saylak"ım, Ziya değil” diyorum. Dışarıda mesela size sanki o karaktermişsiniz gibi davranıyorlar. Halbuki biz onlar değiliz.

Rol adığınız “Sonbahar” filmi ödüle doymuyor ama nedense çok popüler olamadı...
- “Sonbahar” Özcan Alper"in ilk filmi, benim de ilk filmim, yapımcımız Serkan Acar"ın da öyle. Bu yüzden ilklerin toplandığı bir ekip oldu. Ama aynı zamanda uluslararası bir ekibimiz var. Mesela sesçimiz İranlı, kurgucumuz Alman, müzisyenimiz Ukraynalı. Filmi popüler olsun diye yapmadık. “Sonbahar”, derdi olan bir film, söylemek istedikleri var.

Oyunculuk dışında başka gelir kaynaklarınız var mı?
- Yok, aynaya baktığımda utanmamam lazım. Benim için oyunculuk her şeyden daha önemli. Birçok şey yaptım ama hayır dedim burası benim yerim değil. En son tiyatroya girdim ve o zaman o sınıfla birlikte tamam dedim benim yerim burası.

Mesleğinizden dolayı sürekli faklı şehirlerde çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Şimdi de “Asi” dizisi için Hatay"dasınız.
- Benim kaderim böyle biraz da. İstanbul"da çalışmadım hiç.

“Asi”nin yanı sıra başka şeyler yapabilecek zamanınız kalıyor mu, sürekli Hatay"dasınız?
- Sonuçta yapmak istedikten sonra zaman orada da bulunuyor. Ağustos ayında yeni bir sinema filmi projesine başlayacağım.
Filiz Alpgezmen"in ilk filmi olacak. Şu anda demin anlattığım ekip olarak hepimiz buna konsantreyiz.

Ödül almak için film yapmadık

“Sonbahar”ın yönetmeni Özcan Alper, ödülünü havaya kaldırırken F tipi cezaevinde cezalarını çeken insanlara adamıştı filmi...
- Cemil Aksu adında bir arkadaşımız vardı. Yeni hapisten çıkmıştı ve çekimler sırasında hep yanımızdaydı. Benim o karakteri yansıtmamda onun etkisi büyük oldu. Hatta birkaç sahne resmen ona ait diyebiliriz.

Filmin çok ödül toplamasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Öncelikle biz bu filmi ödül almak amacıyla yapmadık. Ama çok inanarak yaptığınız bir işte ödül almak tabii ki çok gurur verici.

HÜRRİYET

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2009, 12:01
banner218