banner339
banner274

Mercedes benzinli ve dizel araç üretimini tamamen durduracak!

Elektrikli araçlara en büyük yatırımı yapan geleneksel araç üretici firmalardan biri olan Mercedes yeni kararı ile çok yakın bir gelecekte sadece elektrikli araç üretimine geçecek.

Mercedes benzinli ve dizel araç üretimini tamamen durduracak!
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Tesla'nın yaktığı elektrikli araç ateşi hızla yayılmaya devam ediyor. Aslında 1800'lerin sonlarında oldukça yaygın olan elektrikli araçlar 1900'lerin başlarında tamamen içten yanmalı motorlara teslim olmuştu çünkü o zamanlar teknoloji elektrikli araçlar için yeterince gelişmiş değildi.

Artık ise batarya teknolojisi çok büyük yol kat etmiş durumda. Tesla yeni nesil bataryaların hem çok güçlü hem de çok uzun mesafeler kat edebilen otomobillere izin verdiğiniz güzel bir şekilde kanıtladı.


Mercedes EQT ile ticari elektrikli sınıfına da girmeye hazırlanıyor.

Geleneksel içten yanmalı yani benzin ve dizel motorlu araçların üreticileri ise elektrikli meselesine bir süre uzak durdular. Hatta bunun gelip geçici bir heves olduğuna ve uzun süreli olmayacağına dair birçok açıklamaya da imza attılar. Fakat görünüşe göre özellikle Alman üreticiler elektriklinin bir geleceği olduğuna ilk ikna olanlar arasında. Zira Volkswagen ve Mercedes farklı modeller ile elektrikli araç üretimine ciddi bir şekilde başlayan ilk üreticiler oldular.

Bugünlerde ise Mercedes cephesinden gelen bir açıklama herkesi şaşırttı. Kurucu ortağı Karl Benz ile benzinli motorun mucidi sayılan firma zaten geçtiğimiz aylarda artık yeni benzinli motor geliştirmeyeceğini, sadece var olanlar ile devam edeceğini duyurmuştu. Şimdi de elektrikliye geçiş sürecini oldukça hızlandıracağını açıkladı.

Halihazırda EQB, EQC, EQS ve EQT gibi elektrikli modelleri bulunan Mercedes bu modellerin satışından memnun kalmış olacak ki 2025 yılında üretim adedinin %50'sinin elektrikli olacağını ve 2030 yılında artık %100 itibari ile elektrikli araç üretimine geçeceğini duyurdu. Firma bunun için 2030 yılına kadar tam 40 milyar Euro gibi bir yatırım yapmayı planlıyor.

Tabi ki böyle bir amaç beraberinde büyük batarya tesisi yatırımlarını da getirecektir. Firmanın halihazırda ortaklarıyla birlikte 9 adet batarya üretim tesisi bulunuyor. Yakın bir gelecekte 8 adet daha devasa çapta batarya üretim tesisi kurulması planlanıyor. Bu tesislerde üretilmesi planlanan yeni nesil bataryalar Mercedes'in halihazırdaki tüm binek ve ticari araçlarının %90'ına uyumlu hale gelecek.

Mercedes CEO'su Ola Källenius bu konuda önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli araçların kırılma noktasının gerçekleşeceğini ve bu gerçekleştiğinde Mercedes'in bu konuya hazır olmasını istediklerini belirtiyor. Böylece firma Nokia ve Kodak gibi yeniliklere ayak uyduramayıp yok olan bir firma olmaktan kurtulmayı planlıyor.
banner218