banner339
banner313

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu "BB" olarak not görünümünü ise "Negatif" olarak teyit etti. Fitch, jeopolitik ve siyasi risklerin Türkiye'nin notu üzerinde baskı yarattığını kaydetti

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı
banner504

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 'BB' görünümünü 'Negatif' olarak teyit etti. Kuruluş açıklamasında "Türkiye'nin ekonomik toparlanması, enflasyon, ekonomi politikasının uygulanması için görünüm civarında ciddi belirsizlikler devam ediyor" dedi.

Fitch, jeopolitik ve siyasi risklerin Türkiye'nin notu üzerinde baskı yarattığını kaydetti.

Dolarda ciddi bir tepki yok.

YATIRIM YAPILABİLİR SEVİYENİN İKİ KADEME ALTINDA

Kuruluş son olarak 15 Aralık'ta yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin kredi notu ve görünümde herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Ancak 13 Temmuz 2018'de BB+'dan BB seviyesine indirmişti. Bu seviye Fitch değerlendirmesine göre yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında bulunuyor. Söz konusu seviyede değerlendirilen ülkeler arasında Türkiye'nin yanında Brezilya, Sırbistan ve Makedonya bulunuyor. Diğer önemli kredi derecelendirme kuruluşlarından Moody's'e göre de Türkiye'nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 2 kademe altında yer alırken, S&P Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altında tutuyor.

Kuruluş Kredi notu Görünüm

Fitch BB Negatif

S&P B+ Durağan

Moody's Ba3 Negatif

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 23:52
banner218