banner339
banner313

Dünya nefesini tuttu Fed'i izliyor! Fed ne zaman faiz artırabilir?

ABD kanadından gelen veriler ve Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları, piyasaların faiz artırım beklentisinin zamanlamasını öne çekerken; Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ve Gedik Yatırım Başekonomisti Serkan Gönençler Fed'in faiz artırımının zamanlamasıyla ve Fed politikalarıyla ilgili görüşlerini hurriyet.com.tr'ye açıkladılar.

Dünya nefesini tuttu Fed'i izliyor! Fed ne zaman faiz artırabilir?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ne zaman faiz artırımı yapacağına kilitlenmiş durumda… Fed Başkanı Jerome Powell, aralık ayı toplantısında varlık alımlarını azaltma (tapering) hızını ikiye katlayarak 30 milyar dolara yükselttiği ve 2022 yılı için 3 faiz artışı öngördüklerini belirtmişti. Böylelikle, Fed’in tahvil alımları mart ayında sonlanacak olurken; Başkan Powell, faiz artırımlarının zamanlaması için ‘enfasyon’ ve ‘istihdam’ verilerinin takip edeceğini belirtti.

ABD tarafında gelen son veriler, istihdam piyasasında toparlanmaya ve enflasyonda yaşanan yükselişin hala endişe verici düzeyde olduğunu gösterirken; piyasalarda Fed’in faiz artırımını öne çekebileceği beklentisi oluştu. Piyasalar, daha önce Fed'den ilk faiz artırımını mayıs ayında beklerken; özellikle enflasyonun 39 yılın zirvesindeki seyrini koruması dengeleri değiştirdi; yani Fed’in enflasyondaki yükselişin önüne geçebilmek için, faiz artırımına beklenenden önce başlayarak, daha sıkı bir para politikasına geçebileceği öngörülüyor. Halihazırda ekonomistlerin beklentisi, Fed’in mart ayında faiz artırımlarına başlayabileceği, 3 beklenen faiz artırımlarını 4’e çıkarabileceği ve 2022’de yapılması beklenen toplamda yüzde 0,75 faiz artırım oranını yükseltebileceği yönünde değişmiş görünüyor.‘BİLANÇO KÜÇÜLTME’ MESAJI KRİTİK
banner218