Ekmekte birçok ilde arka arkaya zamlar açıklanırken, Ticaret Bakanlığı’ndan, ekmek satışı yapan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere “fahiş fiyat” uyarısı geldi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun çalışmaları kapsamında, tarife dışı ekmek fiyatı belirleyenlere de yaptırım uygulanabileceğini belirten Ticaret Bakanlığı, 2 milyon liraya varan para cezasına dikkat çekti.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; Ticaret Bakanlığı’ndan esnaf odalarına yapılan uyarıda, “üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından bir mal veya hizmetin satış fiyatında fahiş artış yapılamayacağı” ve “piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini bozucu ve tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamayacağı” yönündeki düzenlemelere dikkat çekildi.

2 MİLYON LİRAYA KADAR CEZA

Bakanlığın yazısında, bir mal veya hizmetin fiyatında fahiş fiyat artışı yapan üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler hakkında 145 bin 860 liradan 148 bin 607 liraya; piyasada darlık yaratıcı, serbest rekabeti bozucu faaliyetler için ise 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar ceza öngörüldüğü bildirildi.

SEBEPSİZ ARTIŞ

Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma dönemleri gibi dönemlerde kamunun beslenme, sağlıklı yaşama ve korunma gibi temel ihtiyaçlarının fiyatında girdi ve üretim maliyeti gibi haklı bir sebebe dayanmaksızın yapılan aşırı ve adil olmayan artışların, fahiş fiyat artışı olarak görüldüğünü vurgulayan bakanlık, bu faaliyetlerin cezaya neden olduğuna, kesilen para cezalarının işletmenin büyüklüğü, stokçuluk faaliyetinden sağlanan menfaat ile daha önce aynı konuda ceza verilip verilmediğine göre değiştiğine dikkat çekti.

TARİFELERE İNCELEME

Yasal mevzuatlar uyarınca, arz ve talep dengesiyle uyuşmayan fiyat hareketlerinin yakından takip edildiğinin altını çizen bakanlık, belirlenen ekmek fiyat tarifelerine aykırı şekilde yapılan satışların da Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından incelemeye alınabildiğini bildirdi. Resmi tarifeye aykırı ekmek satan üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler hakkında idari yaptırım uygulanabildiğini kaydeden bakanlık, esnaf odalarından, tarife dışı ekmek satılmaması için esnafın bilgilendirilmesini istedi. Bakanlığın uyarısı, esnaf ve fırıncılara iletildi.

Özellikle son dönemlerde, bazı esnaf birlikleri girdi maliyetlerini gerekçe göstererek ekmekte zam kararı alırken, çoğu zaman bu kararlar, bakanlık temsilcilerinin aksi yöndeki görüşlerine rağmen çıkıyor. Özellikle büyük kentlerde bazı fırıncıların, standart gramajdaki ekmeği farklı fiyatlarla satışa çıkardığı, bir kısım esnafın ise zam yerine ekmeğin gramajını düşürme eğiliminde olduğu belirtiliyor.