• BIST 109.097
 • Altın 153,413
 • Dolar 3,8257
 • Euro 4,5096

  Ekmek fiyatları artacak

  24.04.2008 14:50
  Tüketici Hakları Derneği (THD) Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay yaptığı açıklamayla Haziran ayında ekmek fiyatlarının yeniden artacağını söyledi.
  Ekmek fiyatları artacak
  Ekmek fiyatları artacak Ekmek fiyatları artacak Ekmek fiyatları artacak

  Buğday, pirinç, pamuk, bakliyat ve daha bir çok üründe dışa bağımlılığın arttığını iddia eden Kutbay, pirinç fiyatlarının suni bir şekilde arttırıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu.
  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan THD Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, Türkiye'de her şeyin ekmek zamlarıyla başladığını ileri sürdü.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketici Hakları Derneği Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, “Edindiğimiz bilgilere göre 5 Haziran 2008 tarihinden sonra ekmek en az 300 gram olacak. Bu konuda görüştüğümüz yetkilileri o zaman fiyatının ne olacağını sorduk. 'O zaman gelsin görürsünüz' dediler. Sorun buğdaydaki, undaki fiyat artışıysa gelin beraber tepki gösterelim dedik. 'Tepki gösterecek bir şey yok' dediler. Zamlar peşpeşe gelirken, zam yapan tüccarların temsilcileri bir araya gelip tüketiciyi pirinçte boykota çağırıyor. Artık bilinçli tüketiciler bunlara inanmıyor. Çünkü, bu çağrılar tüketicilere samimi gelmiyor” dedi.
  Türkiye'de yaşanan gerginlik ortamını fırsat bilen vurguncuların tüketicinin temel gıda maddelerinden olan bulgur ve pirinç fiyatlarında oynamalar yaparak tüketicileri mağdur etmekte olduğunu savunan Ümit Kutbay, “Zamlara gerekçe olarak tüm dünyada yaşanan kuralık gösterilmekte, aracı ve diğer kurumlar birbirlerini suçlamakta. Taraflar yaşanan fırsatçılığın sorumluluğunu üzerinden atmaya çalışmakta. Fakat fiyatların kısa süre içersinde yüzde 100'e varan oranlarda zamlandığı ve tüketiciyi ekonomik olarak mağdur ettiği gerçeği gözler önündedir. Bir an önce bu konularda gerekli çalışmaların yapılması ve kalıcı önlemlerin alınması gerekiyor” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim