İşte Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilli seçimleri sonuçları İşte Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilli seçimleri sonuçları

Resmi Gazete'de çok önemli bir karar yayımlanmıştı. Yayımlanan karar kapsamında milyonlarca araç sahibi vatandaşlar birçok soruya yanıt aramaya başladığı bildirildi. Peki araç muayene işlemlerindeki yeni dönem nasıl olacak? 

YENİLİKLER GETİRİLDİ 

Milyonlarca araç sahibi vatandaşları yakından ilgilendiren yeni karar kapsamında araç muayene işlemlerini zamanında yapamaya teşvik edici karar alındığı bildirildi. Bununla beraber Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bu karar kapsamındaki detaylar paylaşıldı. Bu karar ile beraber araç sahibi vatandaşlar için araç muayene işlemlerinde yenilikler getirildiği bildirildi.

YENİ TARİFE UYGULANACAK 

Yeni karar kapsamında araç muayene işlem süresin de yapmayan kişiler için yeni yaptırımlar uygulanacağı belirtilerek 12 Mart 2023 tarihi itibarıyla muayene işlemlerini geçirmiş olan kişiler 30 Eylül 2023 tarihine kadar muayene işlemlerini yaptırabileceği paylaşıldı. 30 Eylül’e kadar yaptırılan işlemler doğrultusunda ise normal şartlarda her ay için%5 fazla ödeme talep edilirken yeni düzenleme kapsamında aylık olarak %0.75 tutarında hesaplama tarifesinin uygulanacağı bildirildi. 

Yİ-ÜFE AYLIK DEĞİŞİM ORANLARINA GÖRE HESAPLAMA 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleşen yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girdiği paylaşıldı. Bununla beraber Karayolları trafik kanunu ile ilgili yeni yönetmenliğine göre araç muayene süresini belirlenen süre kapsamında yapmayan araç sahiplerine 30 Eylül 2023’e kadar muayene işlemlerini tamamlaması durumunda her ay ve kesri için hesaplanması gereken %5 oran yerine kanun tarafından tasarlanan Yİ-ÜFE aylık değişim oranlarına göre hesaplama uygulanacağı paylaşıldı.

Yapılan düzenleme doğrultusunda kanunun yayınlandığı tarih itibariyle araç muayene işlemlerine tamamlandığı tarihe kadar her ay ve kesri için aylık %0,75 oranında hesaplama uygulanacağı aktarıldı.