"Gürültü yönetmeliği"nde yapılan değişiklikle, konut, hastane, bakımevi gibi ses açısından "çok hassas alan" olarak tanımlanan alanlardaki açık eğlence merkezlerinde müzik yayını yapılmayacak, mevcut yerler kapalı hale getirilecek.Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

MELTEM GÜNEŞ Ankara - Otel, dini tesis ve okul gibi "hassas alan"larda ise saat 24.00'ten sonra canlı müzik yayını yasak olacak. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, konut, yataklı hizmet veren sağlık kurumları, çocuk ve yaşlı bakım evleri, yatılı eğitim kurumları, öğrenci yurtları gibi kullanımları ifade eden "çok hassas" kullanım alanlarında canlı müzik hizmeti veren, açık ve yarı açık eğlence yerlerinde, canlı müzik yayını yapılması yasak olacak. Bu alanlarda, açık ve yarı açık eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek.

Yataklı hizmet veren konaklama tesisleri, eğitim kurumları ile dini tesisler gibi kullanımları ifade eden hassas kullanım alanlarında faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde, 24.00-07.00 saatleri arasında canlı müzik yayını yapılması da yasaklandı. Diğer saatlerde ise yönetmelikte belirtilen sınır değerlerini sağlayacak şekilde faaliyetler sürdürülebilecek.

Yapılan denetimlerde söz konusu eğlence yerlerinin, sınır değerlerini 1 yıl içinde üç defa sağlamadığı tespit edilirse, eğlence yeri fiziki olarak tamamen kapatılacak.