Aydın Çevre Platformu (AYÇEP), Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ve Efeler Belediyesi tarafından ilçede bulunan 3 parkın ticari alanlarının satışa çıkartılmasına tepki gösterdi.

AYÇEP, konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Aydın Valisi Yakup Canbolat Söke’de incelemelerde bulundu Aydın Valisi Yakup Canbolat Söke’de incelemelerde bulundu

"Aydın Çevre Ve Kültür Derneği (AYÇEP) Olarak Efeler Belediye Başkanı, Meclis Üyeleri ve Halkımıza Çağrımızdır;

 02/08/2023 tatihinde Efeler Belediye Meclisi olarak almış olduğunuz kararla Efeler ilçesinde bulunan parklar içerisindeki ticari alanların satışına karar verdiğinizi basından ve belediye başkanı Fatih Atay'ın açıklamalarından öğrenmiş olduk.

Bu parklar Efeler halkının yaşam alanlarıdır, mülkleridir. Bu alanların ticari amaçla satışına karşıyız. Satışla birlikte bu alanların kullanımı kişilere geçeceğinden dolayı alınan satış kararlarının, toplum ve kamu yararına bir katkı sağlamayacağını düşünüyoruz. Bu alanların satışı Efeler halkına ve sosyal belediyecilik uygulamasına aykırı olduğunu düşünüyoruz.

Şehirlerimiz çarpık kentleşmeyle birlikte her geçen daha yaşanmaz hale getirilirken elde avuçta kalan yeşil alanlarımızın yok edilmesine karşıyız. İnsanımız beton yığınların arasında nefes alamaz hale gelmektedir.

Dünyanın yaşadığı iklim krizi nedeniyle doğayı korumak ve daha fazla yeşil alanlara sahip olmamız gerekirken var olan birkaç parça yeşil alanın da kişilere ticari amaçla satışından kamunun yararı yoktur.

Bizler Aydın Çevre Ve Kültür Derneği (AYÇEP) olarak bu karara karşıyız ve bu kararın Efeler Belediye Meclisi'nin ilk toplantısında geri çekilmesini ve satışı istenen bölgelerde ne yapılacaksa Efeler halkı yararına belediyenin yapmasını öneriyoruz.
Efeler halkını, Efeler Belediyesi ve Meclis Üyelerini yaşadıklara kente sahip çıkmaya çağırıyoruz"